בלוג ברלין

ברלין בלוג - הבלוג של מומחי הנדל"ן של סוויט הום
השקעות נדל"ן בחו"ל

השקעות נדל"ן בחו"ל – 2019: המצב הנוכחי של שוק הנדל"ן בגרמניה

התשובות לשאלות שמעניינות את משקיעי הנדל"ן בגרמניה

שוק הנדל"ן בגרמניה התאפיין מאז ומעולם בעיקר ביציבותו, אך נכון לעכשיו הוא נמצא בעלייה חדה כבר ארבע שנים ברציפות, ולא נראה שהטרנד ישתנה בקרוב. הסיבות לכך? צמיחה כלכלית הנמשכת עשור, מיליון מהגרים, הגירה מקצועית גבוהה, היצע דל של בנייה חדשה וריביות נמוכות מאד.

נתונים נכונים למאי 2019:
– מחירי הדירות עלו ב-10.22% בהשוואה למאי בשנה הקודמת – העלייה הגבוהה ביותר בשש השנים האחרונות
– מחירי בנייה חדשה עלו ב-7.95%
– מחירים על בנייה קיימת עלו ב-8.91% מאז 2018

הבנק המרכזי בגרמניה שולל את האפשרות שעליית המחירים החדה תוביל להיווצרות בועת נדל"ן שעלולה לסכן את יציבותה הכלכלית של גרמניה. מומחה מהמכון למחקר כלכלי של קלן אומר כי עליית מחירים לבדה לא יכולה לגרום להיווצרותה של בועה – יש צורך להסתכל על גורמים נוספים. כך למשל, ניתן לראות כי שוק המשכנתאות הינו יציב וקצב הבנייה החדשה הינו מתון. קריסות שוק נגרמות לעתים קרובות על ידי קצב בנייה מהיר מדי, דבר שאיננו נכון לגבי גרמניה.

עליות מחירים צפויות להמשיך גם בשנים הקרובות. הגירה חיובית גבוהה וטרנדים שלהתפתחות שוק העבודה במדינה גורמים למומחים לצפות לעלייה של דמי שכירות ועליות ערך הנדל"ן.

ברלין, בירתה של גרמניה, חווה כרגע משבר דיור חריף במיוחד. בשנת 2018 אמנם הושלמה בנייה של קרוב ל-13 אלף יחידות מגורים חדשות, אך במציאות של היום קיים צורך בכ-20 אלף יחידות חדשות מדי שנה. נוסף על כך, קיימת הגירה חיובית שנתית של כ-50 אלף אנשים אל תוך ברלין, מה שמעלה את הביקוש וגורם לזינוק המחירים.
מחירי דיור ממשיכים לעלות לא רק בבירת גרמניה אלא בכל האזורים. בעיר הבירה של נורד ריין וסטפאליה, דיסלדורף, המחיר הדירות החציוני עלה ב-7.05% למ"ר במשך 2018. בקלן המחירים עלו ב-9.03%, ובדורטמונד המחירים עלו ב-12.97% – העלייה המשמעותית ביותר באזור.

פורסם ע''י Tanya Yujelevski  |  0 Comment  |  ב nrw, Uncategorized, ברלין

השקעות נדל"ן בחו"ל – נדלן קמעונאי מזון

מדוע נדל"ן מסחרי בסקטור של קמעונאי מזון בגרמניה יישאר מוצר ליבה גם בעתיד

עולם הקמעונאות עובר בשנים האחרונות מהפיכה של ממש בכל העולם וגם בגרמניה, כאשר מרכזי קניות ורחובות מסחריים מושכים אליהם פחות ופחות מבקרים מדי שנה. עבור משקיעים רבים הדבר מעלה את השאלה ההגיונית: איזה סוג של נכסים קמעונאיים יהיו מסוגלים להמשיך למשוך אליהם קהל ולהבטיח זרימת הכנסות יציבה. מומחים מעריכים כי הטרנדים השליליים לא ישפיעו על חנויות מזון ובהתאם על הנדל"ן שהן מאכלסות, וזאת אודות ל-3 סיבות עיקריות.

סיבה 1: עמידה בפני עלייתה של קמעונאות מקוונת

חנויות אונליין כבר העמידו תעשיות רבות תחת לחץ משמעותי, במיוחד מרכזי קניות ורחובות מסחריים עם חנויות הלבשה. ברחבי גרמניה, במיוחד מחוץ לערים הגדולות ביותר, נרשמו ירידות משמעותיות בתנועת אנשים בחנויות כלבו וקניונים. אל מול זאת, בחנויות מזון נרשמו נתונים יציבים אשר צפויים להמשיך. כאן, נתח השוק הזמין אונליין עומד על 1%. בזמן שקמעונאות מקוונת ממשיכה לעלות, בתחום המזון אין תחזית דומה עקב העובדה שקשה יותר להפיץ סחורה מן הסוג הזה – דבר שמעלה את מוכנותם של משקיעי נדל"ן להשקיע בסקטור.

סיבה 2: תנועה בת קיימא של לקוחות

מזון נקנה על בסיס רגיל ובעבור חלק נכבד של התקציב המשפחתי: גרמנים מבזבזים יותר ממחצית התקציב הזמין שלהם על מוצרי מזון וטואלטיקה, ונוטים לעשות קניות מספר פעמים בשבוע. עקב הביקוש הגבוה והתכוף למוצרים מן הסוג הזה, הן הנדל"ן שבו ממוקמים קמעונאי מזון והן הסביבה שלהם (בין אם זה מרכז קניות או רחוב מרכזי) מרוויחה ועולים בערכם.

סיבה 3: גמישות

מיקום הקמעונאים צריך להיות גמיש על מנת להתאים לצרכים המקומיים. מדובר בהמרה של נכסים קיימים ושיפוץ של מרכזי קניות. כך למשל הרשת הגרמנית המפורסמת Kaufland מתאימה את עצמה למציאות המודרנית ובוחרת בחללים שחוסים במקום, למשל מבנים בהם החנות הינה מוגבהת וממקמת מעל חניון ומשלבת במתחם קמעונאים נוספים.

 

 

 

פורסם ע''י Tanya Yujelevski  |  0 Comment  |  ב nrw, ברלין
השקעות נדל"ן בחו"ל

השקעות נדל"ן בחו"ל – מחירי דיור עולים

המכון לסטטיסטיקה בגרמניה מפרסם נתונים טריים: המחירים על דירות ובתים פרטיים בעלייה בכל חלקי המדינה

ההיצע בלתי מספיק, והריביות מעולם לא היו נמוכות יותר

הלשכה הלאומית לסטטיסטיקה של גרמניה פרסמה נתונים טריים בשבוע שעבר, המאששים את העובדה שמחירי המגורים בגרמניה ממשיכים לעלות גם בפריפריה, בדומה לערים הגדולות. בממוצע, העלייה במחירים ברחבי גרמניה עמדה על 5% בהשוואה לאותה התקופה אשתקד. ב "7 הגדולות" המחיר על הדירות הפרטיות עלה ב-8.6%, ועל בתים פרטיים ב-6.9%. הנתונים הללו עבור אזורים בפריפריה עמדו על 1.7% ו-4.5% בהתאמה. על פי הנתונים, מאז שנת 2015 המחירים עלו ב-22% בממוצע, כאשר המחירים בערים הגדולות עלו ב-41% לדירות וב-36% לבתים. באזורים פחות מרכזיים הנתונים עומדים על +21.4% לבתים ו+16% עבור דירות.

ביקוש גבוה גם ממשקיעים פרטיים וגם ממשקיעים ממסדיים דוחפים את המחירים כלפי מעלה. Ernst & Young ערכו סקר ממנו עולה כי מחברות ביטוח רבות רוכשות נדל"ן רב – משרדי ברובו, אך גם נדל"ן מגורים, ו-70% מהחברות שלקחו חלק בסקר מתכננות להמשיך במגמה זו. השקעות במניות, לעומת נדל"ן, נחשבות לבעלות סיכון גבוה יותר.

מומחים מחברת Europace אומרים כי המחירים עולים מכיוון שההיצע פשוט אינו מסוגל לספק את הביקוש, אך זהו לא הפרמטר היחיד. בנוסף לכך, עלייה בהכנסה ותנאי מימון נוחים תורמים לעלייה המשמעותית. בניתוח שילוב הנתונים ניתן לראות כי בפועל רק במינכן הקונים ייאלצו להוציא יותר כסף מההכנסה החודשית שלהם על מנת לממן נכס: זאת בעקבות הכנסות גבוהות יותר וריביות נמוכות באופן משמעותי מאשר בעבר.

נוסף על כך, כמות היתרי הבנייה שהמדינה מחלקת אינם מספקים את הביקוש. השנה נרשמה ירידה בכמות ההיתרים שחולקו בהשוואה לשנה שעברה. זאת בנוסף להערכה כי ההפרש בין כמות ההיתרים שהיו תואמים את רמת הביקוש לעומת ההיתרים שחולקו בפועל עומד על כ-100,000.

 

 

פורסם ע''י Tanya Yujelevski  |  0 Comment  |  ב nrw, ברלין, התפתחות וצמיחה
השקעות נדל"ן בחו"ל

השקעות נדל"ן בחו"ל – הבדלי שכירות בין מרכז העיר לשוליים

פערים בדמי השכירות במרכז ברלין לבין שולי העיר

המרכז ההיסטורי של ברלין הוא היקר ביותר, אך שכונות נוספות ממשיכות להתקרב מבחינת המחיר

באופן רשמי ברלין מחולקת ל-12 שכונות עיקריות, אך בפועל המציאות הנדל"נית הרבה יותר מורכבת. אספנו נתונים על דמי השכירות המבוקשים ב-190 המיקודים של ברלין לפיהם ניתן להבין יותר טוב את המצב הנוכחי בעיר.

במבט הראשון התמונה ברורה: 9 מתוך עשרת האזורים היקרים יותר מבחינת שכירות נמצאים במרכז ההיסטורי של ברלין, מיטטה. אך עם זאת, הרבה מהבנייה החדשה בעיר נבנית בשכונות אחרות (למשל, מצפון לתחנה המרכזית – בשכונות וודינג ומואביט), בעוד שבמיטטה קיימים הרבה בניינים ישנים בהם מתגוררים אנשים עם כוח קנייה נמוך במיוחד. הבנייה החדשה היא בין הגורמים העיקריים לזינוק בדמי השכירות: באזורים עם בנייה חדשה רבה השכירות המבוקשת עמדה עד 2015 מתחת ל-10 אירו למ"ר, ועד שנת 2018 עלתה באופן חסר תקדים לשיעור של 15 אירו למטר רבוע ומעלה.

האזור היחיד בעשירייה הפותחת מבחינת רמות השכירות שנמצא מחוץ למיטטה, הוא השכונה שסביב Lugwigkirchplatz בווילמרסדורף (מיקוד 10719), דרומית לשדרת הקו'דאם המפורסמת. שכונות נוספות עם שכירות גבוהה של 13-14 אירו למ"ר הן קרויצברג – פרידריכסהיין המבוקשת, שכונת פרנצלאוור ברג וגם שכונת הווילות גרונוולד במערב העיר. לא רחוק מאחור נמצאות שכונות שרלוטנבורג – ווילמרסדורף, צפון נויקלן ושונברג. 42 מיקודים נוספים מהווים את הנתח הגדול בעיר מבחינת שכירות, בהם היא עומדת על 9.00-9.99 אירו למ"ר. המאפיין המאחד לכל האזורים הללו הוא הריחוק היחסי ממרכז העיר. בקטגוריה הנמוכה ביותר כיום עם שכירות מבוקשת מתחת ל-7 אירו למ"ר נמצאים שישה מיקודים

כוח הקנייה אינו אחיד בכל האזורים הנחשבים ליקרים יחסית מבחינת שכירות. למשל, תוכלו למצוא משקי בית עם כוח קנייה גבוה במיטטה, שרלוטנבורג – ווילמרסדורף ופרנצלאוור ברג – כלומר, אנשים המתגוררים באזורים הללו יכולים להרשות לעצמם לשלם את השכירות הגבוהה ועם זאת להישאר עם יתרה נאה להוצאות נוספות. משקי בית עם כוח קנייה נמוך יותר ממוקמים בעיקר בקרויצברג-פרידריכסהיין ושכונת נויקלן.

פורסם ע''י Tanya Yujelevski  |  0 Comment  |  ב ברלין

אירועים מומלצים לחודש ספטמבר 2019 בברלין

"שבוע האומנות", "פסטיבל סרטי אימה ומתח", מרתון ברלין, פתיחת עונת הקונצרטים, "יום הפתוח לאנדרטאות" ושלל אירועים נוספים מחכים לכם בחודש ספטמבר בברלין. הכינו את היומנים!

 

Musikfest Berlin
31 לאוגוסט- 19 לספטמבר

"המוזיקפסט" מסמן את תחילת עונת הקונצרטים בברלין, במהלכו אולמות הקונצרטים של העיר מתמלאים בצלילים של מוסיקה קלאסית אותן מבצעות תזמורות מקומיות ובינלאומיות, לצד מקהלות והרכבים קאמריים. הפסטיבל מושך לברלין לא רק מאות מוזיקאים, אלא גם אלפי אוהדים של המוסיקה הקלאסית מכל רחבי העולם.
במהלך 20 הימים של הפסטיבל יתקיימו בעיר 26 אירועים עם למעלה מ-60 יצירות של 25 מלחינים. 22 תזמורות ואנסמבלים, ביניהם התזמורת הסימפונית של ברלין, התזמורת הפילהרמונית של ברלין, התזמורת הפילהרמונית של מינכן והתזמורת הסימפונית של לונדון יופיעו בפסטיבל.

איפה: הפסטיבל יתקיים במספר מוקדים בעיר, ביניהם אולם הקונצרטים של Berlin Philharmonie וכן בבניין Konzerthaus שבכיכר ג'נדרמנמארקט בשכונת מיטטה.
לתכנית המלאה ולהזמנת כרטיסים, היכנסו לאתר הרשמי:
https://www.berlinerfestspiele.de/en/musikfest-berlin/start.html

ISTAF – International Stadium Festival
1 לספטמבר

"פסטיבל האצטדיון הבינלאומי" הינו פסטיבל הגדול בעולם לאתלטיקה, עם כ- 50,000 צופים ו-180 ספורטאים מכל העולם, אשר יתחרו ביניהם ב-15 ענפי אתלטיקה שונים במהלך יום אחד. לפסטיבל מסורת ארוכה והוא נוסד עוד בשנת 1937. בין השנים 1998 ו -2002 הוא היווה את התחנה האחרונה של "ליגת הזהב", סדרה חדשה של 6 מפגשים של ספורטאים מובילים מהעולם, שנוסדה על ידי האיגוד הבינלאומי של הפדרציות האתלטיות (IAAF). בתכנייה ריצת 100 מ' לגברים ולנשים, קפיצה לרחוק, זריקת דיסקוס, קפיצה במוט ועוד.

מתי: במהלך יום ראשון, ה-1 לספטמבר, מ-12:30 ועד 18:00 בערב.
איפה: Olympischer Platz 3, 14053 Berlin
כמה: הכרטיסים לאירוע יעלו בין 10 ל-41 יורו, תלוי במיקום וקרבה לבמת התחרויות.

Heritage Day in Berlin
8 לספטמבר

"יום המורשת", שנקרא בברלין גם "היום הפתוח לאנדרטאות" – מתקיים מדי שנה מאז 1993 בחודש ספטמבר והוא אירוע כלל-אירופאי, שמטרתו ללמד על משמעות המורשת התרבותית ולעורר עניין ומודעות לטיפול ושימור של מונומנטים עתיקים. המוטו של יום המורשת 2019 הינו- "תהפוכות מודרניות באמנות ובארכיטקטורה". במהלך היום יתקיימו סיורים מודרכים סביב מונומנטים עתיקים, וכן במבנים ומקומות אשר בדרך כלל אינם נגישים עבור הקהל הרחב.
כך תוכלו למשל לסייר בין חורבות המנזר הפרנציסקני במיטטה, אשר נוסד בשנת 1250 ונחשב לאחת העדויות האחרונות של היסטוריית המייסדים של ברלין, או לבקר בבית-הקברות העתיק של "נופלי מרץ" בשכונת פרידריכסהיין, בו קבורים המהפכנים של 1848 לצד הנופלים במלחמת העולם הראשונה.

מתי: במהלך יום ראשון, ה-8 לספטמבר
איפה: בכל רחבי העיר ברלין.
כמה: חינם!
https://www.tag-des-offenen-denkmals.de/

Berlin Art week
11-15 לספטמבר

"שבוע האמנות בברלין" הוא הזדמנות מעולה לגלות עבודות של אמנים בינלאומיים ומקומיים אשר מוצגות במאות גלריות בכל רחבי העיר ולדון בהן בפורומים השונים.
שבוע האמנות משלב מספר אירועים המתרחשים במהלך חודש ספטמבר, כגון יריד האמנות “Art Berlin” והאירוע "Positions Berlin". זאת ועוד, מספר מוסדות לאומנות עכשווית בברלין משתמשים בהזדמנות הזאת לשיתוף פעולה עם אמנים וגלריות בינלאומיים לסדרת אירועים, המקדמים את העיר כמקום של יצירה, חגיגה ודיון על אמנות. האירועים המרכזיים של שבוע האמנות בברלין, כגון קבלות הפנים, השיחות, הופעות פרפורמנס והמיצבים מציעים לאספנים, לבעלי הגלריות, לנציגי מדיה, לאורחים הבינלאומיים וכמובן לאמנים עצמם את ההזדמנות להיפגש ולדון בעמדות האמנותיות האחרונות, ומוסיפים בכך מימד נוסף לשבוע האמנות בברלין.

איפה: האירוע מתקיים במקומות שונים בכל רחבי העיר.
https://www.berlinartweek.de/en/berlin-art-week.html

Fantasy Filmfest
4-15 לספטמבר

"פסטיבל סרטי הפנטזיה" הינו פסטיבל סרטים אלטרנטיבי, אשר יקרין במשך 11 ימים סרטי אימה, מד"ב וסרטי מתח מכל העולם. בין הסרטים המסקרנים שיוקרנו השנה ניתן למנות את הסרט “Light of my life” בבימויו ובכיכובו של קייסי אפלק, סרטו של הבמאי הרוסי המבטיח קיריל סוקולוב “Why won’t you just die?”, סרטו הקלסטרופובי של הבמאי האירי לורקן פינגגן “Vivarium” בכיכובו של ג'סי אייזנברג ועוד. כל הסרטים יוקרנו בשפתם המקורית עם כתוביות לאנגלית. סרטים בשפה האנגלית יוקרנו עם כתוביות לגרמנית.

איפה: הסרטים יוקרנו במתחם הקולנוע "סיטי סנטר" שבפוטסדאמר פלאץ
כמה: 11 יורו כניסה לסרט
http://www.fantasyfilmfest.com/

Berlin Marathon
29 לספטמבר

מרתון ברלין מתקיים בכל שנה בשבוע האחרון של ספטמבר ומארח כ-40,000 ספורטאים מ-120 מדינות שונות. זהו אחד מאירועי הספורט הפופולריים בעולם והוא מושך אליו מדי שנה כמיליון צופים אשר מגיעים להריע לספורטאים וכמו כן ליהנות מהאווירה החגיגית אשר מלווה בכ-70 הופעות של מוסיקה חיה וריקודים, וכן דוכני מזון ואלכוהול רבים. תחרות הריצה המרכזית נפרשת על פני 42 ק"מ וביום שלפניה מתקיימות תחרויות ריצה אלטרנטיביות, כגון תחרויות עבור משתמשים בכיסאות גלגלים, handbikers, וילדים.

איפה: המרוץ מתחיל ונגמר בשדרת "Straße des 17. Juni" אשר עוברת לאורכו של הפארק הציבורי הגדול ביותר בעיר- הטירגארטן.
מתי: יום שבת, ה-29 לספטמבר. המרוץ המרכזי יתחיל בשעה 09:15.
https://www.bmw-berlin-marathon.com/en/

פורסם ע''י Ilana valdman  |  0 Comment  |  ב ברלין, הבירה התרבותית
השקעות נדל"ן בחו"ל

השקעות נדל"ן בחו"ל – מחירי נדלן בפרברי ברלין

הפרברים של ברלין בהתפתחות, השכירות בצמיחה
רבים בוחרים לגור מחוץ לברלין ולהגיע אליה מדי יום בשביל עבודה, ומביאים לצמיחה בשיעורי השכירות

כמיליון אנשים מתגוררים בפרברי ברלין. גובה המחירים והשכירות באזורים אלו נקבע על פי מיקומם הגיאוגרפי, גודלם והאטרקטיביות הכללית שלהם. בסביבת המטרופולין של ברלין נמצאות כ-55 עיירות כאשר 35 מהן מרוחקות יותר, 19 נמצאות קרוב יותר אל הבירה ופוטסדאם מהווה את העיר הגדולה ביותר מחוץ לברלין. לצורך ההשוואה, בשלושת הרבעונים האחרונים של 2018 דמי השכירות החציוניים בפוטסדאם עומדים על 9.86 אירו למ"ר, מספר הנמוך ב-0.48 אירו בלבד בנכס דומה בברלין.

בכשניים עשר מקומות ציוריים נוספים המקיפים את ברלין, השכירות עומדת על 9.00-9.99 אירו למ"ר. מדובר בעיירות כמו Birkenwerder, Stahnsdorf ו-Teltow עם סביבה ירוקה ושקטה עם נוף נעים. בפער קצר עם שכירות חציוניות של 8.00-8.50 אירו למ"ר נמצאת עיירת Oranienburg וסביבתה השלווה.
מקומות עם שכר דירה של 7.00-7.99 אירו למטר רבוע הם בדרך כלל עיירות קטנות יותר עם אוכלוסייה של מעט יותר מ-20,000 איש, ורחוקות יותר מברלין. בקטגוריה הזו נמצאים מקומות כמו Ludwigsfelde, Hennigsdorf ו-Strausberg. כולם אמנם מקושרים היטב לברלין באמצעות רכבות, אך הנסיעה אליהם ממרכז העיר תמשך בין חצי שעה לשעה.

מבחינת עליית המחירים, הפרברים של ברלין עוקבים אחר הטרנדים בעיר הגדולה: בחמש שנים האחרונות דמי השכירות עלו במספרים דו-ספרתיים, כמו גם מחירי הנדל"ן באזורים אלה. הדבר נכון בייחוד לגבי בתים פרטיים ודופלקסים: מחירי הקנייה עבור נכסים אלה חצו את גבול ה-4,000 אירו למטר רבוע.
עם עליית הביקוש לדיור בתוך ברלין, כך גם בעיירות המקיפות את ברלין. וככל שקשה יותר למצוא דירה גם מחוץ למרכז של ברלין, כך עולה גם ההגירה החיובית אל מחוץ לעיר. הדבר גורם לעליית דמי השכירות, לעליות ערך וגם צמיחה בכמות הבנייה החדשה באזור.

פורסם ע''י Tanya Yujelevski  |  0 Comment  |  ב ברלין, התפתחות וצמיחה
בלוג השקעות נדל"ן בחו"ל

אירועים מומלצים לחודש אוגוסט 2019 בברלין

פסטיבל הבירה הבינלאומי, פסטיבל למחול, פסטיבל הצבעים, "לילה ארוך של המוזיאונים" ועוד המון המון אירועים מרתקים מחכים לכם בחודש אוגוסט בברלין!

International Berlin Beer Festival
2-4 לאוגוסט

פסטיבל הבירה הבינלאומי חוגג את המשקה הלאומי של גרמניה עם פסטיבל עממי הנמשך שלושה ימים. האירוע ייערך לאורך שדרת קארל-מארקס שברובע פרידריכסהיין, בין תחנות הרכבת התחתית Strausberger Platz ו–Frankfurter Tor. כ-350 מבשלות בירה מ-90 מדינות ישתתפו בחגיגות, ויציעו למבקרים הצמאים 2,400 טעמים של בירה. המוטו שלנושא הפסטיבל השנה יהיה "בירות מהצד השני של העולם"

שטח הפסטיבל יחולק לפי האזורים הגיאוגרפיים של הבירות. תוכלו לטעום כאן בירות מהמחוזות השונים של גרמניה, כגון בוואריה, סקסוניה, תורינגיה ונורד ריין וסטפאליה וכן ממקומות רחוקים יותר, כמו וייטנאם ויפן.

בנוסף, בנוסף לבירות, תוכלו ליהנות גם ממאכלים לאומיים ומהופעות חיות של להקות מקומיות, אשר יבצעו את מיטב שירי הפולקלור הגרמני.

פרטים נוספים באתר הרשמי של הפסטיבל:
http://www.bierfestival-berlin.de/index%20eng.html
כתובת: Karl-Marx-Allee, 10243 Berlin
מתי: ביום שישי מהשעה 12:00 ועד חצות, בשבת מהשעה 10:00 ועד חצות, וביום ראשון מהשעה 10:00 ועד 22:00 בלילה.
כמה: הכניסה לפסטיבל חינם אין כסף

Dance in August
9-31 לאוגוסט

הפסטיבל למחול בינלאומי עכשווי "ריקוד באוגוסט" נחשב לאחד הפסטיבלים לריקוד החשובים ביותר באירופה, לצד Montpellier Danse הווינאי, ומטרתו היא עידוד פורמטים חדשים וכוריאוגרפיות חדשניות. מרבית ההופעות יתקיימו בתיאטרון Hebbel am Ufer (HAU) הידוע בהפקותיו המתקדמות, וכן במספר מוקדים אחרים בעיר, דוגמת Haus der Berliner Festspiele, הממוקם בשכונת ווילמרסדורף.
השנה יפתח את הפסטיבל מופע המחול האקספרימנטלי Animals on the Beach של הכוריאוגרפית האמריקאית הותיקה דבורה היי.

בנוסף להופעות המחול (רובן בהופעת בכורה), הפסטיבל יכלול גם סדנאות, קונצרטים ומסיבות. מחירי הרטיסים נאים בין 10 ל-14 יורו.
לתכנית הפסטיבל, כרטיסים ועוד, כנסו לאתר הרשמי: https://www.tanzimaugust.de/en/

Potsdam Palace Night
16-17 לאוגוסט

ארמון סנסוסי (Sanssouci) שבעיר פוטסדאם, הממוקמת ממערב לברלין, שימש כמעון הקיץ עבור מלך פרידריך הגדול וכיום זהו אתר מורשת עולמית של אונסקו. הפארק העצום שמסביב לארמון נוצר על ידי אדריכל הנוף המפורסם פיטר לנה והוא שופע צמחייה, ערוגות פרחים, מזרקות ופסלים.

במהלך האירוע החגיגי "הלילה של ארמון פוטסדאם", הגנים, המקדשים והארמונות סביב מתחם הארמון יפתחו את שעריהם בפני המבקרים ויאפשרו להם להציץ לתוך אורח החיים הפומפוזי של פרידריך הגדול ושל בני דורו המלכותיים.

במהלך שני הלילות, הן הפארק והן המבנים יהיו מוארים באורות מבריקים והמקום יתמלא בצלילי מוסיקה קלאסית, אותה ינגנו נגנים ברחבי המתחם. מופעי המחול והתיאטרון יתנו למבקרים תחושה לגבי האטרקציות אשר היו פופולריות לפני מאות שנים, והן יהיו מלוות בהרצאות על החברה האריסטוקרטית במאה ה-18. שחקנים בתחפושות תקופתיות אשר יסתובבו בגנים יתרמו לאווירה המיוחדת. האירוע ייחתם בשעת חצות במופע זיקוקים מרהיב.

איפה: Maulbeerallee, 14469 Potsdam
מתי: יום שישי ה-17 לאוגוסט החל מהשעה 18:00, יום שבת ה-18 לאוגוסט החל מהשעה 17:00
כמה: כ-41 יורו למבוגר. ילדים מתחת לגיל 14 נכנסים בחינם.
מומלץ ואף כדאי לקנות כרטיסים מראש באתר של האירוע: https://www.berlin.de/en/events/3316882-2842498-potsdam-palace-night-buy-tickets-online.en.html

Pop-Kultur
21-23 לאוגוסט

"פופ-קולטור" הוא פסטיבל למוסיקה אשר מתקיים במתחם Kulturbrauerei שבשכונת פרנצלאואר ברג. הפסטיבל כולל המון הופעות של מוסיקה חיה, אך גם סדנאות, הקרנות סרטים, תערוכות, דיונים והופעות פרפורמנס. מטרת הפסטיבל היא לתמוך בתקשורת והחלפת רעיונות בין הענפים השונים של תרבות-הפופ, ע"י יצירת מקום מפגש למוסיקאים, אומנים ואנשי עסקים. בנוסף, הפסטיבל גם יקדם שיח מדעי עכשווי על מוסיקה, חברה ופיתוח עירוני.

לתכנית הפסטיבל כנסו לאתר הרשמי: http://www.pop-kultur.berlin/timetable
איפה: Schönhauser Allee 36, 10435 Berlin
מתי: 21 עד 23 לאוגוסט (רביעי עד שישי), החל מ-18:00 בערב.
כמה: כרטיס יומי יעלה לכם 28 יורו. כרטיס לכל שלושת הימים יעלה 65 יורו

Holi Festival of Colors
24 לאוגוסט

"פסטיבל הצבעים הקדוש", שמקורו בחגיגות האביב בהודו, מזמין את כוווולם לחגוג את הקיץ ולצלול לתוך אולם המוסיקה והצבעים. אחת לשעה, החל מהצהריים, ספירה לאחור תסמן לאנשים מתי לזרוק את הצבע שלהם באוויר. הצבע הינו אבקה יבשה והמארגנים מעודדים את המשתתפים להגיע בבגדים לבנים על מנת להבליט את הצבעים. בין הספירות לאחור תתקיים מסיבה גדולה עם DJs, להקות ומוסיקאים הודיים.

מתי: יום שבת, ה-24 לאוגוסט, מהשעה 12:00 ועד 22:00
איפה: Kurt-Schumacher-Damm 207, 13405 Berlin
כמה: כרטיס כניסה לפסטיבל יעלה לכם 20 יורו. כרטיס המשלב 5 שקיות של אבקה צבעונית- 28 יורו לאדם.

Pyronale
30-31 לאוגוסט

הפירונאלה הינה תחרות זיקוקים שבה צוותים בינלאומיים מנסים לזכות בתמיכת חבר השופטים והקהל עם תצוגות הפירוטכניקה המרהיבות שלהם.
מדי שנה בחודש ספטמבר מגיעים לאצטדיון האולימפי אמני פירוטכניקה מכל רחבי אירופה להציג את המלאכה שלהם. הצוותים המיומנים מציגים מופעי זיקוקים משוכללים עם אפקטים עוצרי-נשימה בניסיון לזכות בגביע הפירונלה ובאהדת הציבור. חבר השופטים, אשר מורכב מומחים בתחום ומסלבריטאים מקומיים, קובעים את אלוף הפירונאלה, וגם הקהל מוזמן לשמש כחבר השופטים ולהצביע עבור תצוגת הזיקוקים האהובה עליהם בכל אחד מהימים.

התחרות כוללת תוכנית חובה ותוכנית חופשית. בתכנית חובה הצוותים חייבים ליצור שתי הופעות- אחת עם מוסיקה ואחת בלי. החלק החופשי מאפשר לצוותים לעשות מופע משלהם. בסטייל חופשי.

איפה: Berlin Olympic Stadium, Glockenturmstraße 1, Berlin 14053
מתי: 30-31 לאוגוסט (שישי ושבת). פתיחת הדלתות בשעה 18:00. המופעים מתחילים בשעה 20:45
כמה זה עולה: כרטיסים החל מ-35.5 יורו למקומות בעמידה ו-59 יורו למקומות ישיבה.
ניתן לרכוש כרטיסים און-ליין כאן:
https://www.berlin.de/en/tickets/show/pyronale-13b870f1-67e4-4af0-a868-bca35cb42d50/

Long Night of Museums
31 לאוגוסט

ב"לילה הארוך של המוזיאונים" יותר ממאה מוזיאונים ומוסדות תרבות בברלין יציגו את האוספים שלהם בשעות בלתי שגרתיות. המבקרים לא רק יקבלו הזדמנות נדירה לראות מקרוב יצירות אומנות בשעות לילה אלא גם יוזמנו לחזות במגוון מופעים וקונצרטים. אמנים, מוסיקאים ורקדנים יציגו את האומנות שלהם במסגרות ייחודיות ויוצאות דופן והתוכנית האמנותית תהיה מותאמת לכל שכבת הגילאים. במתחם "קולטורפורם" שבפוטסדמר פלאץ יוקם מרכז מידע אשר יספק מידע מפורט וימכור כרטיסים לאירוע. שירות הסעות מיוחד יחבר את כל המוזיאונים ואתרים המשתתפים ב"ליל המוזיאונים" ויסייע למבקרים להגיע בנוחות לכל היעדים.

פרטים נוספים באתר הרשמי:
https://www.lange-nacht-der-museen.de/en
מתי: יום שבת ה-31 באוגוסט, מהשעה 18:00 בערב ועד ל-02:00 בלילה
כמה: כרטיס רגיל למבוגר יעלה 18 יורו. לסטודנטים ופנסיונרים תינתן הנחה. ילדים עד גיל 12 נכנסים בחינם.

פורסם ע''י Ilana valdman  |  0 Comment  |  ב ברלין, הבירה התרבותית
הזדמנויות נדל ן

השקעות נדל"ן בחו"ל – הטרנדים בבנייה חדשה בברלין

בנייה חדשה של נדל"ן מגורים בברלין: הטרנדים של 2019
עלייה בפרויקטים של בנייה חדשה נרשמת בכל חלקי ברלין

נכון לרגע זה, ישנם 286 פרויקטים שכבר נמצאים בשלבי בנייה שונים או בשלבי תכנון מתקדמים של בנייה חדשה בכל 12 המחוזות של ברלין. בפרויקטים אלה צפויים להיבנות כמעט 43.000 דירות.

על אף הקשיים כמו קושי בהשגת אישור בנייה והתייקרות משמעותית בעלויות, הבנייה בברלין לא נעצרת לרגע. לאחרונה ניתן לראות מגמה ברורה של התרחבות של פרויקטים של בנייה חדשה בעיר מבחינה גאוגרפית: המון פרויקטים חדשים מוקמים גם באזורים של ברלין הנמצאים מחוץ ל"רינג".

ככל שהביקוש לדיור בברלין עולה והמחירים באזורים המרכזיים עולים בהתאם, יותר ויותר אנשים בוחרים לעזוב לחלקים המרוחקים יותר של העיר. כך למשל, מחוז ליכטנברג נמצא במקום השני בעיר מבחינת כמות דירות המגורים שצפויות להיבנות בו (6.000).

הדבר לא אומר שהברלינאים מזניחים את המרכז: כ-9.000 יחידות נדל"ן צפויות להיבנות במיטטה כאשר יותר ממחציתן מיודעות לקנייה לשם השכרה. מחוז טמפלהוףשונברג אשר נמצא בחלקו בתוך מרכז העיר מתפתח במהרה גם כן: עם כ-1100 דירות בתכנון, עיקר הבנייה מתחרשת במרכז שונברג. הדגש כאן הוא על פרויקטים בגודל קטן-בינוני עם פחות מ-100 דירות כל אחד. עיקר הבנייה מתרחקת שתת-המחוז פרידנאו.

קצב הבנייה החדשה בפרידריכסהייןקרויצברג אינו מרשים במיוחד, אך עם זאת מחירי הדיור כאן ממשיכים לטפס כלפי מעלה כאשר בחלק מהפרויקטים המחירים רק מחילים שסכום של 5.000 יורו למ"ר.

גם בחלקו הדרומי של מחוז נויקלן מתוכננת בנייה רבה: כ-2400 דירות הממוקמות ב-14 פרויקטים במחוז נמצאות בשלבי בנייה או תכנון מתקדם, עלייה רבה בהשוואה לשנים הקודמות. עם זאת, רוב הבנייה תתרחש בצפון נויקלן, ומעטים הפרויקטים שייבנו דרומית לכביש ה-Stadtautobahn.

פורסם ע''י Tanya Yujelevski  |  0 Comment  |  ב Uncategorized, ברלין, התפתחות וצמיחה
השקעות נדל"ן בחו"ל

שף פרטי עד הבית

מה יכול להיות יותר נחמד מאשר לערוך ארוחת ערב בבית בחברת כמה חברים קרובים או בני-משפחה? רק כמה חבל שזה כרוך בכל-כך הרבה עבודה… התרוצצות בין הסופרים על מנת למצוא כוסברה טרייה, קישוט השולחן כשמנסים לזכור איך לקפל בצורה יפה את המפיות, כוסות היין המאובקות ואיפה לעזאזל הסכו"ם המהודר שקיבלנו מהדודה לפסח? וזה עוד לפני שהתחלנו בכלל לבשל! הזמן האינסופי שלוקח לקלף, לחתוך ולפרוס את הירקות, כתמי השמן שנשארים בכל מקום מהטיגון, וכמה זמן להשאיר את הפילה בתנור? ולפתע מצלצל הפעמון והאורחים עומדים בדלת. האם מישהו יכול עדיין לתפקד כמארח נעים ורגוע, בין הררי הכלים והסירים המהבילים?

הפתרון למצב (עוד מימי שלטון המלכים והדוכסים) הינו שף פרטי. אמני הקולינריה האלה יגיעו להכין את האוכל במטבח הפרטי שלכם, יביאו איתם את כל המצרכים מעוררי התיאבון ואפילו יארגנו מבחר של סירים ומחבתות לפי הצורך. הם מקשטים את שולחן האוכל, מבשלים את כל המנות, מגישים אותן (בתוספת הסבר), ומשאירים אחריהם בסוף הערב מטבח נקי ומצוחצח, מה שמאפשר למארחים להירגע וליהנות מהארוחה ומהבילוי עם האורחים.
מיקל אורנטק עובד כטבח פרטי בברלין מזה כחמש שנים. הוא מרגיש בנוח לעבוד הן במטבחים הגדולים והן בקטנים, מפוארים או בסיסיים, עם תנורי גז או עם כיריים חשמליות. את ניסיונו העשיר צבר במהלך שנים של עבודה במסעדות-יוקרה בכל העולם.

אחד הדברים שהוא הכי אוהב בעבודתו כשף פרטי זה להיות מסוגל להביע את עצמו על ידי שילוב הסגנון שלו עם הסגנונות האישיים של הלקוחות שלו. בין אם מדובר באוכל טבעוני, פליאו או זיכרון של הטיול האחרון באיטליה -מיקל יכול למלא כמעט כל משאלה. אחרי הכל, ארוחה טובה יכולה לעורר מגוון רחב של רגשות. כמובן שהוא גם יכול להציע הצעות, או אפילו לתכנן "תפריט הפתעה" מלא.

עבודה היא עניין של אמון

בין אם זאת חתונה קטנה, ארוחה עסקית, אירוע משפחתי, ארוחת ערב רומאנטית לאור נרות או מסיבת הפתעה ליום ההולדת – ההזמנות של השף הפרטי שונות ומגוונות כמו גם האורחים שלו. העבודה שלו היא בראש ובראשונה עניין של אמון: "אני רוצה להכיר את האורחים שלי לפני ארוחת הערב. אחרי הכל, הם רוצים לדעת מי מגיע לביתם", אומר אורנטק. ציוד המטבח פחות משנה לו. הוא מסתדר כמעט בכל מקום ולמעשה צריך רק תנור כיריים ומקרר עם תא מקפיא. "אם משהו חסר, אני מאלתר או שיש לי את הציוד הנכון איתי לכל מקרה". כמו שאומר הפתגם הגרמני הישן: "אי-אפשר לעזור לטבח שלא עוזר לעצמו", צוחק אורנטק. אבל יש דבר אחד שחשוב לו: הסכינים שלו. ולכן הוא תמיד מביא איתו את סט הסכינים שלו לכל מקום שבו הוא עובד.

עבודתו של אורנטק כוללת הרבה יותר מאשר פעולת הבישול עצמו. במהלך ההכנות לאירוע, שלוקחות בד"כ כשלושה ימים, הוא מעצב את התפריט, בוחר את המוצרים, חושב על איך להכין את האוכל, הולך לקניות ומארגן גם את הכלים והקישוטים לשולחן, במידת הצורך. לאחר הבישול וההגשה לשולחן, הוא דואג לסדר אחריו את המטבח. האתגר המיוחד: האוכל חייב להגיע מהר, כי אף אורח לא אוהב לחכות. "באירועים גדולים יותר, הדברים יכולים להיות כאוטים למדי. אבל אני מסדר אחרי כל צעד, כדי שהאורחים יוכלו להציץ מעבר לכתף שלי בכל עת."

"להיות מאורגן היטב" הינו המפתח לכל שף פרטי מוצלח. עם זאת, הדברים תמיד יכולים להשתבש. "רק לאחרונה, בזמן שעבדתי במטבח של אחד הלקוחות שלי, התנור שלו התקלקל והיינו צריכים לארגן פתרון מהיר לפני שארוחת היומולדת שלו הופכת לאסון. למרבה המזל, השכן של הלקוח נתן לנו להשתמש בתנור האפייה שלו. איפה נהיה בלי השכנים הטובים שלנו? " אורנטק מסוגל לצחוק על חוויותיו המוזרות. הדבר הטוב ביותר בעבודתו, הוא אומר, זה הגיוון: הוא כל הזמן מכיר אנשים חדשים והוא מסוגל להתנסות עם מגמות קולינריות חדשות.

עצתו של שף

מובן מאליו שרוב האנשים מפנקים את עצמם עם ארוחת שף פרטית רק במקרים מאוד מיוחדים. בחיי היומיום כולנו מבשלים את האוכל שלנו בעצמנו. מה הטיפים של אורטנק לארוחה מהירה וקלה להכנה? "צריך שתמיד יהיה לכם בבית קמח, ביצים, חלב וכמה פירות וירקות עונתיים. עם המרכיבים האלה אפשר להכין את כל הארוחות שלכם. למשל: פנקייקים לארוחת בוקר, אטריות לארוחת צהריים ולחם תוצרת בית לארוחת ערב". עוד עצה: "תהיו אמיצים כשאתם משלבים בין המרכיבים השונים".

ומה המנה האהובה עליו? "פסטה כמהין היא בהחלט אחת המועדפות שלי. זה מאכל מהיר וטעים שאני גם אוהב להציע ללקוחות שלי". הפסטה יכולה לשמש כמנה עיקרית או כמנת פתיחה מושקעת. פטריות כמהין הן מוצר רב-תכליתי: אפשר להכין לדוגמה פתיח נפלא בצורה של פאנה קוטה מפרמזן עם כמהין, או להכין מהן טורטליני תוצרת בית.

אם אתם רוצים לקרוא עוד על עבודתו של מיקל אורטנק, אתם מוזמנים לבקר באתר האינטרנט שלו: http://www.culinarsurfing.com/

 

פורסם ע''י Ilana valdman  |  0 Comment  |  ב אוכל בברלין, ברלין
השקעות נדל"ן בחו"ל

השקעות נדל"ן בחו"ל – טרנדים במחירי ברלין

הטרנדים השונים במחירי נדל"ן בברלין 2019
מחירי הנדל"ן בברלין עולים באופן קבוע ומהיר, אך לא אחיד

הדיור בברלין עדיין נחשב לזול יותר מזה של הערים הגדולות בגרמניה כמו דיסלדורף, מינכן והמבורג – אך עם זאת, המחירים בה עולים בקצב מסחרר. אפילו שרמת האבטלה בעיר גבוהה יחסית, ההגירה החיובית והמחסור בבנייה חדשה מאלצים את הברלינאים להוציא סכומים יותר ויותר גבוהים על המגורים בעיר.
עליות משמעותיות נרשמו בשנה האחרונה גם בסגמנט היקר ביותר של העיר (עלייה של 7.1% לדמי שכירות של 17.13 יורו למטר רבוע), וכמו כן בפלח הזול ביותר (עלייה של 4.7% ל-6.46 יורו למ"ר).

כמצופה, המיקום הגאוגרפי של הנכס בעיר עדיין משחק תפקיד חשוב ומשפיע רבות על השכירות המבוקשת. שלושת המחוזות הפנימיים של ברלין, פרידריכסהייןקרויצברג, מיטטה ושרלוטנבורג-וילמרסדורף (בסדר הזה) נמצאים בראש. מבחינת אחוז העלייה בשכירות משנה לשנה, פרידריכסהיין-קרויצברג נמצא בראש, ואילו מבחינת המחיר למטר רבוע מיטטה עקפה את שאר המחוזות עם מחירים שעוברים את ה-20 יורו למטר רבוע.

מבחינת מחירי קניית נדל"ן בברלין נרשמו טרנדים דומים. במחוז מיטטה המחיר החציוני עבר לראשונה את המחיר של 5.000 יורו למ"ר. לא רחוק מאחור, המחירים במחוז שרלוטנבורג-וילמרסדורף עומדים כעת על כ-4.873 יורו למ"ר. גם בדיור הזול ביותר העיר קשה למצוא כעת דיור זול יותר מ-2.000 יורו למטר רבוע: רק בשכונות המרוחקות יותר ממרכז העיר כמו שפנדאו וקופניק ניתן עדיין (לעתים רחוקות) למצוא נדל"ן שמחירו לא עובר את גבול ה-2.000. המחירים במחוז נויקלן, הנמצא חלקית במרכז העיר, עלו באופן איטי יחסית עם עלייה ממוצעת של 2.6%.

רק במחוזות המרחקים ביותר ממרכז ברלין – מרצאן-הלרסדורף ושפנדאו, הממוקמים בחלקו המזרחי והמערבי ביותר של ברלין בהתאמה – נרשמה ירידה במחירים, אמנם זעומה למדי (-0.8% בשנת 2019 יחסית ל-2018).

פורסם ע''י Tanya Yujelevski  |  0 Comment  |  ב nrw, Uncategorized, ברלין

חינם,
המדריך של ישראל זאבי
למשקיע בברלין. מלאו את הפרטים
וקבלו חינם את המדריך


* חובה