Your search results

"טאון האוס" שהוא בית החלומות

בית פרטי במרכז העיר? בעבר זה נתפס כמשהו רחוק מהמציאות, אך כיום  בית פרטי במרכז העיר הפך להיות חלק ניכר מהנוף המקומי. מרכז העיר ברלין רואה יותר ויותר בניינים בצורת בתי מרפסות והביקוש גבוה.
משפחות צעירות בעיקר אוהבות את האסטטיקה של העיר המודרנית, ובתי ה"טאון האוס" בני 2 עד 5 קומות מציעים פתרון טוב למגורים נוחים, הכוללים לעיתים גם משרד ביתי, חלונות גבוהים עם הרבה אור, וגינות קטנות שנראות כמו נוה ירוק באמצע העיר.

אופנתי אחרי מסורתי -בתים עירוניים לבורגנים

המושג "טאון האוס" נשמע אולי מודרני אך למעשה הוא בעל הסטוריה ארוכה.
כשאנחנו חושבים על "טאון האוס" אנחנו מדמיינים לרוב בתים פשוטים וצרים עם גינה קטנה, כמו באמסטרדם, לונדון או סאן דיאגו.

בהתחלה התאכסנו בבתים אלו סוחרים אמידים, שרכשו להם דירות בעיר בנוסף לבית שהיה ברשותם בכפר.
בערים רבות, דוגמת ניו-יורק, קיבלו בתים אלו ערך תרבותי ומשמשים  גם לעשירים ומפורסמים כמו שרה גסיקה פארקר, סופיה קופולה ואומה תורמן שלכולם בית גן (מרפסת) באיזור מנהטן.
דוגמא נוספת לבתים פרטיים היא ה"סוציאל האוסין"- דיור ציבורי, כפי שניתן לראות ברובע בריץ אשר בשכונת נויקלן בברלין. בין השנים 1925 ל- 1933 החליט הארכיטקט והמתכנן העירוני ברונו טאוט להקים את "הופיסנסידלונג" (מילולית: שיכון פרסת-סוס) בשכונת ניוקולון, כפתרון למחסור בבתים באותו איזור. הפרוייקט כלל מעל ל 600 בתים פרטיים שרובם נבנו סביב הפארק המרכזי שצורתו פרסת סוס.

גיוון ארכיטקטוני במיטטה

מתכנני פיתוח עירוני מודרנים חשבו ב-2005 על המודל של אמסטרדם כחלק מ"תכנית העל" ואישרו בנייה באיזור הלא מפותח בין קרויצברג והאוסווגטיפלאץ במיטטה (המוכר כפרידריסוודר). 47 בתים עירוניים נבנו שם, במרחק קצר ממשרד החוץ הגרמני. מה שמיוחד בשרשרת הבתים העירוניים הנ"ל, בנוסף לעובדה שאינם עומדים בתקנים הרגילים של 6.5 מטר רוחב, זה שליזמים והאדריכלים ניתן חופש רב בעיצוב הבתים. התוצאה היתה מרפסות אולטרה-מודרניות מדהימות עם חזית מבריקה הבנויה מלבני קלינקר.
לא בעיני כולם מצאה חן הבנייה החדשה הזאת וחלק אף כינו אותה כ"תחרות הפרודיה האדריכלית".

אידיליה משפחתית בפרנצלאור ברג

מנגד, פרוייקטים אחרים בעיר נראים כבר הרבה יותר מאוחדים מבחינה אסתטית.
אזור מבשלת הבירה "שניידר", אשר שימש גם כגן בירה (ביר גארדן) ובית-קפה הומה מאז 1867, ננטש לאחר מלחמת העולם השנייה ועמד שומם במשך חצי מאה. לאחר נפילת חומת ברלין, באמצע שנות ה-90,  האיזור "התעורר" מתרדמתו, והחלו להיבנות בו בתים עירוניים בסגנון אנגלי, כשביניהם מסלולים מטופחים להולכי-רגל.
כיום "פרנזלאור גארדן"  נחשב לחלום עבור משפחות צעירות שרוצות לגור בעיר ולהרגיש בכפר.
המתגוררים כאן נהנים מתשתיות ידידותיות למשפחה, ועם הפארק הציבורי הענק "פרידריכסיין" הנמצא במרחק הליכה קצר, הנכסים הנ"ל משלבים את כל היתרונות של חיים אורבניים עם סביבת מגורים שקטה ושלווה.

שכונה לאנשים יצירתיים

חיים, עבודה ויצירתיות- זה היה הקו המנחה מאחורי הארכיטקטורה של "כפר האמנים" אשר נבנה על אגם רומלסבורג, במזרח ברלין. את המבנים החדגוניים, בצורת הקוביה, הצבועים שחור-לבן, ניתן לזהות ממרחקים. האדריכל באייר- שוברט, אשר פיתח את הקונספט, מסביר: "המטרה היתה ליצור מקום בו אומנים, מוסיקאים ומעצבים למיניהם יוכלו לשלב חיי משפחה עם עבודה יצירתית ממוקדת, בחלל אשר תוכנן במיוחד על מנת להכיל פונקציות אלה, במיקום מעורר השראה וקרוב לעיר". התוכניות הארכיטקטוניות של הבתים מזכירות לופטים פתוחים של אומנים אך עם הרבה מדרגות: בקומת הקרקע יש מטבח וחדר-אוכל, בקומה השנייה נמצא משרד, חדר ילדים וחדר אורחים והקומה השלישית משמשת כחדר מגורים וחלל הסטודיו, עם תקרה שגובהה בין 3.75 ל 5.5 מטר וחלונות ענקיים. בנוסף, הגגות במבנים האלה משמשים כטרסות-שמש.

לגור ברובע האומנים

גם ליד אגם אך במיקום יותר מרכזי, על גבול מיטטה ו-וודינג, מתפתח הפרוייקט של  "הפנקוואטר מיטטה" על גדת נהר השפנדאו. היזם והקבלן אגרומקס בנה 11 בתים עירוניים יוקרתיים עם תקרות גבוהות שמגיעות עד 5.5 מטר גובה. כל בית בפרוייקט משתרע על שטח של כ 380 מ"ר וכולל בתוכו סאונה, מרתף יינות, אח ומערכת שאיבת אבק מרכזית. בתים "חכמים" אלה, עם הטרסות המפוארות שלהם, נראים עדיין כלא שייכים לסביבה אך האזור כולו, לרבות ה"המבורגר בנהוף" הסמוך,  עובר שינויים רדיקליים ואמור להתפתח אף יותר בשנים הקרובות. המנופים  הרבים סביב אתר הבנייה הענק של "אירופה סיטי" מסמנים גם הם עידן חדש של רובעי דירות יוקרה עם בנייני משרדים חדישים וגלריות.

מואביט המודרנית

ממערב ל"אירופה סיטי" נמצא האיצטדון "מואביט פוסט סטדיון" וגם האזור הזה משתנה במהירות: מועדון הטיפוס  "ג'רמן אלפין קלאב", עם חיפוי העץ החיצוני שלו, הושלם לאחרונה ע"י הארכיטקט סטאל לרמאן מוורזברג.
המגרש אשר שימש בעברו כבריכה ציבורית פתוחה, הפך ל"ספא ובאלי" היוקרתי, המעוצב בסגנון באלי-אינדונזי.
בבלוק הסמוך, דיירים ראשונים החלו זה מכבר לאכלס בתים עירוניים חדשים. כל בית נראה כאילו הוא בנוי משתי לבנות משולבות אחת בתוך השנייה והאפקט מודגש עם שילוב של חומרי בנייה מעץ וצבע לבן. המרפסות המרווחות בקומה השנייה מובילות למדרגות ומשם לגינה קטנה, מה שנותן לתושבי הבית את אשר חיפשו: אלטרנטיבה אמיתית לבית בכפר.

  • יצירת קשר

Compare Listings