Your search results

חומת ברלין והשפעתה על מחירי הנדל"ן

נפילתה של חומת ברלין הייתה אחת מנקודות המפנה החשובות בהיסטוריהההיסטוריה של ברלין
של העיר, בזכותה היא ניצבת היום בפנינו כמטרופולין פורח ומשגשג. אך זה כמובן לא קרה ביום אחד ולממשלת גרמניה לקח שנים ארוכות ומיליארדי אירו של השקעה, עד שהעיר חזרה לימי הזוהר והשגשוג שלה.

בסתיו של 1989 לאחר נפילתה של החומה, גרמניה ותושבי ברלין במיוחד, נכנסו למעין אופוריה כללית; הגבול בין המערב למזרח נמחק ותושבי המערב החלו בהמוניהם לקנות כל מה שבא ליד. הביקושים לנדל"ן עלו, המחירים זינקו בכ-33% וכולם היו מרוצים, עד שאת מקומה של האופוריה תפסה המציאות. מסתבר שההיבטים המעשיים הכרוכים בשילוב של שתי מדינות וערים כה שונות (קומוניסטית-סוציאליסטית ודמוקרטית-קפיטליסטית) היו קשים יותר ממה שדמיינה הממשלה.

לא רק כלכלת המדינה אלא גם המצב הכלכלי של אזרחי המדינה היה גרוע מהצפוי והרבה יותר נמוך ממדינות שכנות במערב. כמעט ולא היה ארגון או מפעל שלא נסגר עקב אי התאמה למצב החדש. גם ענף התחבורה דרש החלפה יסודית של תשתיות, בדומה לענף החשמל, הגז, התקשורת וכו'. גם בתחום הבינוי והנדל"ן הייתה צריכה הממשלה להתערב מהיסוד. כתוצאה מכך, עד סוף שנת 1994 נסגרו במדינה כ-3,600 עסקים ורמת האבטלה זינקה לרמות שטרם נראו שם, גם בימי המלחמה.

את הפגיעה הקשה ביותר ספגה, כהרגלה, ברלין. כעיר הבירה שנמחקה לאחר מלחמת העולם השנייה ונבזזה על ידי השלטון הקומוניסטי, היא הייתה זקוקה להשקעה מסיבית במיוחד, שממדיה טרם היו ברורים לממשלה. באותן השנים, מחירי הנדל"ן ירדו בברלין בכ-30%, ההגירה השלילית שברה שיאים, הילודה התקרבה לרמות אפסיות והמשקיעים ברחו לערים תעשייתיות ומודרניות יותר כמו ציריך ומינכן. ברלין נותרה עם נכסים ריקים, שטחים תעשייתיים נטושים ודירות במחירי רצפה שאף אחד לא היה מעוניין לקנות.

מצב זה נמשך עד תחילת שנות ה-2000. במטרה לשקם את ברלין ולמשוך אליה אוכלוסיות חדשות, החליטה ממשלת גרמניה על רפורמה מהפכנית, במסגרתה יינתנו ליזמים ולאנשי עסקים סובסידיות ומענקים לבניית דירות חדשות ומרכזי מסחר, תעסוקה ופנאי. בתוך כמה שנים נבנו בעיר מרכזי קניות, אזורי תעשייה ומסחר, גורדי שחקים, מוזיאונים, פארקים, אצטדיונים וכו', והעיר הפכה לאחת הערים הפופולריות והמבוקשות למגורים ולעסקים.

בשנת 2010 עקפה ברלין לראשונה בתולדותיה את מינכן ברשימת הערים האירופיות הטובות ביותר לעסקים, כך עלה מדו"ח של סוכנות מחקר הנדל"ן קושמן אנד ווייקפילד. בשל העובדה שכ-60% מתושביה הם חסרי דת, ברלין נחשבת לבירת האתאיזם באירופה.

ברלין נחשבת גם לבירת האמנות והתרבות, מאחר שאין עוד עיר כזו בעולם עם כמות כה רבה של מוסדות תרבות: 180 מוזיאונים ואוספים, 440 גלריות, שלושה בתי אופרה, 8 תזמורות סימפוניות גדולות, 130 בתי קולנוע, כ-150 תיאטראות ובימות ומתקנים נוספים המציעים כ-1,500 אירועי תרבות מדי יום. לכל אלה מצטרפים מגדלים ובניינים מפוארים, בתי מלון, עשרות פארקים ירוקים ציבוריים רחבי ידיים, מסעדות יוקרה, בתי קפה ציוריים, פאבים, בארים ומועדונים עם סצנת בילוי לילית מהלוהטות באירופה. לכל אלה מתווספת מערכת תחבורה ציבורית משוכללת, בזכותה אין פינה או רחוב בעיר שלא ניתן להגיע אליהם 24 שעות ביממה, 365 ימים בשנה.

Compare Listings