השקעות נדל"ן בחו"ל – עלייה בשכירות משרדים מחוץ לברלין

השקעות נדלן בגרמניה

תחזית המומחים: דמי השכירות במשרדים בפאתי ברלין יזנקו במעל 50% בחמש השנים הקרובות

שכירות שעולה מקצב מסחרר וחוסר הזמינות במרכז העיר גורמים לחברות לעבור לכיוון הפריפריה

בשל העובדה שדמי השכירות במרכז ברלין עולים בקצב כה מהיר, בשילוב עם כך שכמעט ואין היצע למרחבים פנויים בעיר, מאוד קשה כעת למצוא חלל בעל 6,000-7,000 מטר רבוע במרכז ברלין. על פי הערכות, במשך השנים הקרובות יווצר בברלין מחסור של כ-1.5 מיליון מ"ר של חללי משרדים – ואז, בלית ברירה, חברות ייאלצו להתפשר על מיקומים פחות מרכזיים.

כך למשל באזור Teltow יש היצע של כ-6,000 מ"ר פנויים למטרות אלה, והשכירות שם מהווה חצי מהסכום שדורשים במרכז העיר. דמי השכירות עומדים שם כעת על 9-10 אירו למטר רבוע בבניין ישן, או 14-16 אירו למטר בבנייה חדשה. לצורך השוואה, במרכז ברלין חברות ייאלצו להיפרד מ-28 אירו למ"ר לכל הפחות. אפילו בפוטסדאם, שמהווה תת-שוק קטן למדי, המחיר לא יהיה נמוך מ-20 אירו למ"ר.

לא רק שדמי השכירות עבור חללי משרדים במרכז ברלין יקרים, הם גם עולים ללא הפסקה.

במיקומים מובחרים בעיר כמו במחוז שרלוטנבורג-וילמרסדורף השכירות עלתה ל-32 אירו למ"ר ברבעון השלישי של 2018, בהשוואה ל-21 אירו בלבד בשנת 2013. עליית דמי השכירות בברלין גם הגבוהה ביותר מבין הערים האחרות בגרמניה, גם ביחס ל"חמש הגדולות": בעוד שעליית המחירים מרבעון שני לשלישי ב-2018 הייתה גבוהה יחסית ועמדה על +1.9% בהמבורג ובדיסלדורף ועל +1.3% במינכן ופרנקפורט, ברלין הובילה עם +3.2% מרשימים.

גורם נוסף אשר הופך את פאתי ברלין למקום נחשק יותר הוא מס עסקי נמוך יחסית. בגרמניה מס זה מורכב ממס פדרלי בסיסי וממס אשר מטילה העירייה באופן עצמאי.

כך, במינכן או מרכז ברלין מס זה יעמוד על כ-30%, בעוד שבאזורים מרוחקים יותר כמו Teltow, ניתן יהיה לשלם כ-15% בלבד. הבעיה היחידה היא מציאת מימון: הרבה מלווים בגרמניה יסרבו לממן פיתוח של משרדים מחוץ למרכז העיר, על אף עליות המחירים.

פורסם ע''י Tanya Yujelevski  |  0 Comment  |  ב nrw, Uncategorized

Comments are closed.

חינם,
המדריך של ישראל זאבי
למשקיע בברלין. מלאו את הפרטים
וקבלו חינם את המדריך


* חובה