השקעות נדל"ן בחו"ל – נוטריזציה בזמן קורונה

השקעות נדל"ן בחו"ל

נוטריזציה של נדל"ן בגרמניה בצל הקורונה

נשמעים יותר ויותר קולות הקוראים להפוך את התהליך לדיגיטלי

החוק הגרמני עדיין מאפשר ביקורים אצל נוטריון לצורך סגירתה רשמית של עסקת רכישת נדל"ן, דבר שמחייב באופן מסורתי את נוכחותם הפיזית של הצדדים ואת ההקראה של תנאי העסקה בפניהם. בעוד שכבר ניתן לקבוע תורים ופגישות ייעוץ עם הנוטריון בטלפון או בוידיאו על פי החוק הקיים, על החתימה להיעשות פיזית מול הנוטריון.

הקלה מסוימת בתנאי הפרוצדורה הזו כבר התרחשה כתוצאה מקורונה, שהפכה את הפגישות הרבות למסורבלות. אולם כעת תעשיית הנדל"ן בגרמניה מבקשת לעבור לחוזים נוטריוניים דיגיטליים. המוביל העיקרי הוא פורטל הנדל"ן Immowelt ואיגוד הנדל"ן IVD, אשר ארגנו עתירה שתומכת בנוטריציה דיגיטלית של חוזים. כדי שהעתירה תישמע בבונדסטאג, הבית התחתון של גרמניה, היא זקוקה ל 50,000 חתימות.

Immowelt ו- IVD אומרים כי חוזי נוטריון דיגיטליים צריכים להיות תקפים גם לרכישות נדל"ן בתקופה שלאחר משבר הקורונה. פרופ' קאי-ניקולה זיגלר, מנכ"ל Immowelt AG, אמר כי "ביקורים" בדירות בשידור חי, כפי שכבר זמינות בפורטל, הן התחלה. לאחר מכן, נוטריונים דיגיטליים חייבים להיות הצעד הבא ברפורמה בענף הנדל"ן בגרמניה.

נשיא ה- IVD אמר כי מערכת הנוטריון הגרמנית מציעה לרוכשים, מוכרים ומשקיעים דרגה גבוהה של ביטחון – אשר "בשום אופן לא תוגבל" על ידי המעבר לחוזים נוטריאליים דיגיטליים. "באמצעות שיחות וידאו, ובתמיכת טכנולוגיות הצפנה, ניתן היה כבר לטפל בחוזה נוטריוני באופן מאובטח ודיגיטלי מבחינה משפטית", אמר נשיא IVD באופן משכנע.

בסוף מרץ, לשכת הנוטריונים בברלין (Notarkammer) כבר הרפתה מעט את הכללים המגבילים על אישור נוטריוני – בפרט את עקרון הנוכחות האישית של הצדדים המעורבים בכל חלקי התהליך. עם זאת, על הצדדים לחתום על החוזה בסופו של דבר. משרד עורכי הדין משתמש באפשרויות החוקיות הקיימות של הדיגיטליזציה: לדוגמה, הלקוחות יכולים להיות מחוברים למשא ומתן דרך ועידת וידיאו אם הם רוצים, וכפי שהיו נוהגים לשאול שאלות ישירות במהלך הקראת חוזים. זהו אמנם צעד קטן, אך הוא יכול לקדם אותנו לכיוון של שינוי משמעותי.

 

פורסם ע''י Tanya Yujelevski  |  0 Comment  |  ב nrw, Uncategorized, ברלין

Comments are closed.