השקעות נדל"ן בחו"ל – מרכזי קניות

השקעות נדל"ן בחו"ל

מרכזי קניות כפתרון למחסור בחלל משרדי

ככל שקניונים מתרוקנים מלקוחות וקמעונאים נוטשים חנויות, החלל שמפתנה נתפס במהירות על ידי חללי קו-וורקינג ומשרדי חברות סטארט-אפ

מרכז הקניות הברלינאי "פורום שטגליץ" הוא אחד הקניונים המפורסמים של ברלין, ממוקם בדרום מערב העיר. הוא היווה מרכז משיכה ללקוחות רבים במשך עשורים – הפורום נבנה בשנות ה-70 בשלוס שטראסה, רחוב ראשי עם עוד שלושה מרכזי קניות ואינסוף קמעונאים נוספים. לפני עשור נקנה פורום שטגליץ על ידי חברת Europa Capital, ולאחר שדרוג התפוסה בו מ-80% ל-99% נמכר מהם ל-Real I.S. בשנת 2013. החברה הרוכשת ציפתה לתשואות גבוהות, בטוחות וארוכות טווח בזכות הזרימה המתמדת של לקוחות אל החנויות ואל מתחם האוכל שמציע הפורום, אלא שהמציאות לא תאמה לתוכנית האופטימית.

בין אם זאת בעקבות העדפה לקניות באינטרנט או הפסיביות של הקמעונאים בניסיונות להתאים עצמם לעידן הדיגיטלי, החנויות לאט לאט ננטשות. ומוצלחות ככל שיהיו, המסעדות אינן מסוגלות להציל את המצב בכוחות עצמן בלבד. תוך כמה שנים קצרות העולם הפך לשונה לגמרי עבור קמעונאים, והימים בהם הם חותמים חוזה שכירות לעשור בביטחון מלא כבר חלפו.

נראה שהמנהלים של פורום שטגליץ נחשפו גם הם למציאות העגומה, מה שגרם להם להצהיר לאחרונה כי קונספט המקום ישתנה. כך למשל חנות הכלבו Lidl תוחלף במתחרה היותר יוקרתית שלה, Edeka, והחל משנת 2020 בקומות השנייה והשלישית של המתחם ייפתחו משרדים וחללי קו-וורקינג.

בדומה לכך, מרכז קניות עצום אשר נפתח בפרנקפורט לפני עשור לעולם לא הצליח להשכיר את כל שטחו, וכעת הוא מחפש שוכרים מתחום שונה – תחום המשרדים הגמישים ההולכים ומחליפים את הקמעונאים במבנה העצום.
הטרנד ברור – מחסור חריף בנדל"ן המשרדי בגרמניה ובכללי וברלין במיוחד דוחף חברות לשטח שלא היה טבעי עבורן עד עכשיו – וצובר תאוצה. השילוב של חלל משרדי וקמעונאים יכול להוכיח עצמו כסימביוזה מוצלחת ובכך לפתור את שתי הבעיות.

פורסם ע''י Tanya Yujelevski  |  0 Comment  |  ב ברלין

Comments are closed.

חינם,
המדריך של ישראל זאבי
למשקיע בברלין. מלאו את הפרטים
וקבלו חינם את המדריך


* חובה