השקעות נדל"ן בחו"ל – מחסור בחלל משרדי

השקעות נדל"ן בחו"ל

מחסור בחלל משרדי בברלין דוחף את השכירויות מעלה

משקיעי הנדל"ן שמודעים לתשואות הנמוכות רואים את הפוטנציאל בעליות ערך חדות

כל חברה שחיפשה לאחרונה חלל משרדי בבירת גרמניה, מודעת למצב העגום של ההיצע בשוק כיום. ההיצע הצטמצם בצורה דראסטית בשנתיים האחרונות. כיום תמונת המצב שונה באופן קיצוני מזו של לפני חמש שנים, כשניתן היה למצוא שפע של הצעות אטרקטיביות ואף במקומות הפופולריים ביותר בברלין, אשר משכו לעיר מספר רב של חברות מבוססות וגם סטארט-אפים צעירים.

משמעות המחסור בחללים משרדיים בברלין היא שמשקיעים מכל העולם מעוניינים בשוק זה בעיר. בחצי הראשון של השנה הנוכחית, השקעות זרות בנדל"ן משרדי בברלין עלו ב-160% בהשראת פוטנציאל הצמיחה ארוך הטווח של ברלין. באופן כללי, ברלין חוותה עלייה בהון זר המשוקע בה בחצי הראשון של 2019, עם 70% מהסכום הכולל של 5 מיליארד דולר שהגיעו ממדינות מחוץ לגרמניה. מומחה מחברת נדל"ן מקומית JLL אומר כי זהו סימן של ההון העולמי מביט לכיוון ברלין תוך כדי אמונה בצמיחה העתידה שלה בשנים הקרובות.

אחוז הנדל"ן המשרדי הפנוי בעיר עומד כרגע על 1% בלבד, ועם זאת שיש כרגע 900,000 מ"ר של חלל משרדי חדש שייבנה עד סוף 2020, מחצית מן השטח הזה כבר הושכרה מראש. גובה השכירות עלה מ-22 אירו ל-35 אירו למ"ר משנת 2013, ומומחים צופים עלייה נוספת של 10% בשנים הקרובות.

עוד השנה קבוצת הון פרטי השקיעה 116 מיליון אירו בפרויקט משרדי בקרויצברג שבברלין, גוגל קנתה לעצמה משרד לשימוש עצמי במרכז העיר, ועוד מספר חברות גדולות ומשפיעות בחרו להשקיע בנדל"ן משרדי בעיר. כולם כאחד נמשכים אל הסקטור ומאמינים בהתפתחותו העתידית, למרות העובדה שהתשואות בו צנחו ל-3%. עם זאת, עקב ההיצע ההולך וקטן המשקיעים נאלצים לחפש נכסים חדשים במקומות מרוחקים יותר פחות מרכזיים מאשר מיטטה או קרויצברג: המציאות דוחפת אותם לאזורים כמו שפנדאו ואדלרסדורף. אך המשקיעים מתמקדים בפרספקטיבה הארוכה ומבינים שעם גידול האוכלוסייה בברלין, אזורים אלו יהיו בקרוב נחשקים גם הם.

פורסם ע''י Tanya Yujelevski  |  0 Comment  |  ב Uncategorized, ברלין, משקיעים בעיר

Comments are closed.