השקעות נדל"ן בחו"ל – מדוע לא באמת יש משבר דיור בגרמניה

השקעות נדל"ן בחו"ל

למה אי אפשר לקרוא לסיטואציה הנוכחית בגרמניה "משבר דיור"

אמנם יש מחסור בהיצע, אך אין פירושו של דבר משבר בדיור למגורים

דר' גונטר וורנהולץ מביה"ס לעסקים מפרסם דו"ח הקשור לנדל"ן בגרמניה ובו טוען כי המצב הנוכחי איננו זהה למה שאנו רגילים לקורא משבר. בדו"ח זה הוא משווה את הסיטואציה בנדל"ן למגורים מיד לאחר תום המלחמה – משבר אמיתי – ואת הסיטואציה כיום, ומסקנתו היא כי איננו צריכים להיבהל מהכותרות בעיתונים, אלא להבין כי המצב מונע על ידי המציאות בשוק.

בניגוד למצב כיום, היה משבר דיור אמיתי וחריף בגרמניה הכבושה לאחר 1945 כאשר 40% מהנכסים נהרסו במלואם או באופן חלקי, וכתוצאה מכך היו חסרות כ-5.5 מיליון דירות. מה שהחמיר את המצב עוד יותר הוא החיילים והפליטים אשר ביקשו לחזור הביתה, ונאלצו להישאר אצל חברים או בני משפחה. כך משק בית ממוצע גדל אז מ-3.6 ל-6 .

כיום המצב שונה לגמרי. הביקוש לדירות להשכרה גבר על ההיצע בערים המרכזיות, והדבר גורם לעליות מחירים ורמות נמוכות בדיור זמין. רמות השכירות בגרמניה עמדו על 11.20 אירו למ"ר ב-2018, עלייה של 50% ביחס לנתון מ-2010. בשבעת הערים המרכזיות של גרמניה הנתון הזה מזנק אף עד 70% בממוצע. ההיצע המצומצם של דיור מוכתב גם על ידי כמות דירות ריקות: על פי הנתונים, בברלין המספר עומד על 0.9% מכלל השוק.

בנוסף לכך, העלייה בדמי השכירות קשורה לגידול טבעי באוכלוסייה, עלייה דרמטית בשכר החודשי הממוצע, ועלייה בביקוש בזכות הגירה. כלומר, המגמה במחירי השכירות הינה תוצאה טבעית של תהליכים בכלכלה המקומית ולא משבר של ממש. לא רק השכירות הושפעה, אלא גם מחירי קניית הדירות. המחירים הוכפלו מאז 2010 בזכות ביקוש מצד משקיעים. כך, בקונטקסט הרחב יותר, אין מקום לבהלה הקשורה ל"פיצוץ מחירי שכירות" או "משבר דיור" בגרמניה.

פורסם ע''י Tanya Yujelevski  |  0 Comment  |  ב nrw, ברלין

Comments are closed.