בלוג ברלין

ברלין בלוג - הבלוג של מומחי הנדל"ן של סוויט הום

האלטרנטיבה הנבונה עבור משקיעי נדל"ן בשנת 2017

שנת 2017 רק החלה אך משקיעי נדל"ן ותיקים, אשר רגילים כבר שנים להשקיע בדירות ובבנייני מגורים, עומדים בפני האתגר של קניית נכסים במחירים סבירים מהיצע המאוד מוגבל שקיים כרגע בשוק.
בנייה חדשה- "New build", הפכה לאחרונה לחלופה החכמה עבור המשקיעים אשר השקיעו עד לא מזמן רק בקניית נכסי נדל"ן קיימים. קרנות והמשקיעים המוסדיים, שעד לאחרונה נטו להגביל את רכישותיהם למגורים קיימים, הגדילו את השקעותיהם ברכישות המוקדמות, והענף מספק הזדמנויות משמעותיות גם עבור המשקיעים הפרטיים.

בנייני דירות במצב טוב ובמחירים אטרקטיביים הפכו לדבר נדיר למדי והביקוש הרב עולה על ההיצע. כתוצאה מכך, המחירים בערים הגדולות בגרמניה גדלו במידה כזו, שהמחירים של בנייה חדשה ושל המבנים הקיימים הולכים ומשתווים בהתמדה. זה מגביר באופן מאסיבי את האטרקטיביות היחסית של קניית דירות למטרת השכרה עתידית וזאת מכיוון שבגרמניה ישנם חוקים רבים המגבילים הן את גובה שכר הדירה החודשי והן את עליית המחירים ע"י בעלי דירות במבנים הקיימים.

חוקים אלה אינם חלים על דירות בבנייה חדשה ועל כן בעלי הדירות חופשיים לקבוע בעצמם הן את המחירים והן את קצב עלייתם. זאת ועוד, עלויות התפעול בדירות החדשות נמוכים באופן משמעותי הודות לשימוש באנרגיה מודרנית, דבר אשר מוזיל את מחיר ההוצאות הנלוות. וכשההוצאות הנלוות נמוכות יותר- בעל הדירה יכול לדרוש מחירי ברוטו גבוהים יותר עבור ההשכרה. בנוסף, חשוב לציין כי שלא כמו בבנייני מגורים קיימים, ובמיוחד בבנייני אלטבאו, אשר עוברים עבודות שימור ומודרניזציה על בסיס קבוע, בעלי הדירות במבנים החדשים לא צריכים לדאוג להוצאות כספיות בלתי-צפויות של עבודות הנ"ל במשך העשורים הקרובים.

וככה זה עובד:

כאשר אתם קונים נכס ב"רכישה מוקדמת", אתם בעצם קונים אותו עוד לפני שהוא נבנה. היזם נהנה מהטבות מאובטחות והמשקיע נהנה מעלויות רכישה נמוכות יותר. התשלום נעשה או לאחר השלמת הבנייה או בתשלומים במהלך התקדמות הבנייה. בענף ההשקעות זה נקרא "עסקה עתידית" ועסקאות אלה הופכות ליותר ויותר פופולאריות בתחום הקרנות ותוכניות הפנסיה המשקיעות בענף הנדל"ן למגורים. כיום ישנן כבר עסקאות עתידיות המתחילות משלוש מיליון יורו והבנקים שמחים לספק להן מימון, מה שאומר שגם משקיעים בקנה מידה קטן יותר יכולים להיכנס לשוק הזה. ומכיוון שרוב המשקיעים המוסדיים מתייחסים רק לעסקאות של 15 מיליון יורו ויותר, זה משאיר למשקיעים הפרטיים הזדמנויות מעולות בפלח השוק שבין 3 ל-14 מיליון.

שתי אלטרנטיבות עומדות כיום בפני המשקיעים: מי שמעוניין להשקיע במקומות המרכזיים, יכול לצפות לתשואות ברוטו שבין 2.5 אחוז (מינכן) ל-3.7 אחוז (ברלין, המבורג, דיסלדורף, קלן ופרנקפורט). מי שמחפש תשואות גבוהות יותר (4 עד 4.5 אחוזים) יצטרך להשקיע במחוזות פריפריה אטרקטיביים או בפרברי הערים הגדולות. משקיעים המשתמשים בחובות כדי לממן חלק גדול ממחיר הרכישה יגדילו משמעותית את התשואות שלהם ויוכלו להגיע לתשואות דו-ספרתיות על ההון העצמי שלהם.

היחס בין שיעורי הריבית ותשואות ברוטו לעסקאות עתידיות כמעט ולא היו טובים כפי שהם כיום. ולמרות שענף הבנייה החדשה הולך וגדל בכל רחבי גרמניה, הוא עדיין לא עומד בקצב דרישת הדיור של האוכלוסיות החדשות אשר הולכות וגדלות במהרה בכל הערים הגדולות במדינה. מחירי הנדל"ן ודמי השכירות הגבוהים משקפים היטב את המחסור החמור בדיור, ומומחי נדל"ן רבים צופים כי הם רק ימשיכו לעלות.

כך שאם עד היום השקעתם רק בדיור קיים ונוכחתם לדעת כי ההיצע הולך ומצטמצם, עסקאות עתידיות יכולות להיות האלטרנטיבה הנבונה (והמתבקשת) עבורכם בשנת 2017.

פורסם ע''י Ilana valdman  |  0 Comment  |  ב השבחת ההשקעה בברלין, התפתחות וצמיחה, כללי

לקנות עוד לפני שהניחו את אבן הפינה

פיתוח של נכסי נדל"ן הופך לאחרונה לפופולרי יותר ויותר בברלין. וכל עוד הביקוש ממשיך להיות כל כך גבוה והיצע כל כך נמוך- אין זה מפתיע. יותר ויותר משקיעים מחליטים להשקיע ברכישת נכסים בשלב המוקדם של הבנייה שלהם, במקום לקנות נכסים קיימים.

המשמעות של האסטרטגיה הזאת, שאין להכחיש את הקסם שלה, היא שהמשקיעים יכולים להקדים את המתחרים שלהם ולהבטיח לעצמם את הנכסים המבוקשים ביותר. זוהי אכן גישה מפתה, אך היא גם יכולה להיות לעתים מורכבת.

קיימים שני סוגים בסיסיים של "עסקאות עתידיות" – רכישות מוקדמות ומימון עתידי.

במקרה של רכישה מוקדמת, הסכם מוקדם הוא הסכם לקניית הפיתוח, ולפיו הקונה משלם רק לאחר שהבנייה הושלמה ונמסרה לדיירים. זה מצמצם את הסיכון למשקיע, שאינו נושא בסיכון הבנייה וצריך לשלם רק לאחר השלמת שלב הבנייה. משמעות הדבר היא כי המשקיע מסיים את תהליך הרכישה רק כאשר הוא בטוח כי הוא קונה נכס אשר הושלם בהצלחה.

מימון עתידי הופך גם הוא ליותר ויותר פופולארי עבור משקיעי הנדל"ן. מימון עתידי פירושו שהמשקיע לא רק רוכש את הנכס לפני השלמתו, אלא גם מספק בשלב מוקדם את המימון- אם עוד לפני תחילת עבודות הבנייה, או כשהבנייה כבר נמצאת בעיצומה.

בעוד שחלק מהמשקיעים (הפרטיים בעיקר) עשויים לראות בכך חסרון או סיכון, המשקיעים הארגוניים רואים בכך יתרון דווקא- אחרי הכל, זה אומר שהם יכולים להקצות את המשאבים הנזילים שלהם בצורה יעילה יותר ולהתחיל לייצר תשואות מהר יותר.

עם שיעורי הריבית הנמוכים, משקיעים רבים רואים בכך אפשרות טובה יותר מאשר לחכות עד שפיתוח הנכס הושלם.

זאת ועוד, המשקיעים גם מאבטחים לעצמם פרמיית סיכון קטנה יותר כאשר הם מסכימים על חוזה מימון עתידי, בצורה של מחיר הנחה מוזל. למעשה, סימני הסיכון לעסקאות מימון עתידיות כבר נמוכים בהרבה ממה שהיו בעבר, במיוחד כאשר המשקיעים בדרך כלל מגבילים כל סיכון נוסף.

ככלל, המשקיעים בדרך כלל אינם רוכשים נכס בבניה לפני הנפקה של היתרי הבניה. זה מגן על המשקיע מפני קשיים בלתי צפויים עם רשויות התכנון ומגביל את היקף הסיכון. בנוסף, מי שלרוב נושא בסיכון העלות הוא יזם הפרויקט.

אם עלויות הבנייה בסופו של דבר הן גבוהות יותר מאשר התחזית, מי שיקבל רווחים נמוכים יותר הוא היזם, ולא המשקיע.

למרות כל הנאמר לעיל, מימון עתידי עדיין כרוך במספר סיכונים למשקיעים. אחרי הכל, אתר בנייה לא יכול להציע 100 אחוז ביטחון. הקבלן הראשי יכול לפשוט את הרגל למשל, דבר אשר יגרום לעיכובים משמעותיים בתהליך הבנייה. כדי להתמודד עם התרחיש הגרוע ביותר, תמיד טוב אם למשקיע עצמו יש ניסיון בפיתוח נכסים, או שיש לו שותפים בעלי המומחיות הנדרשת.

עסקאות עתידיות נועדו להתאים למשקיעים גדולים וקטנים כאחד.

המשקיעים הארגוניים משקיעים יותר ויותר בעסקאות עתידיות כי בשוק הנדל"ן הצפוף של היום אף אחד לא רוצה לפספס את העסקאות השוות ביותר, אשר קורות בעיקר בשוק הספציפי הזה. במקביל, גם במגזר הפרטי יש שפע של קונים פוטנציאלים לפרויקטים בקנה מידה קטן יותר.

פורסם ע''י Ilana valdman  |  0 Comment  |  ב התפתחות וצמיחה, כללי

חדשות מעולות עבור סצנת ההיי-טק המקומית: גוגל פותחת את הקמפוס העולמי השביעי שלה בלב ברלין!

חדשות נהדרות עבור סצנת ההיי-טק הברלינאית – ענקית הטכנולוגיה Google הכריזה כי בכוונתה להקים קמפוס חדש בלב בירת גרמניה. לגוגל יש כיום שישה קמפוסים כאלה ברחבי העולם: בלונדון, ורשה, מדריד, סאן פאולו, סיאול ותל-אביב והקמפוס בברלין יהיה השביעי במספר. הקמפוסים האלה הם מעין מוקדים לרשת קשרים עסקיים בין חברות הסטארט אפ, מייסדי העסקים והעובדים בענף. בימים אלה גוגל מפתחת רשת סטארט אפים עולמית וזה כבוד גדול להיות בין הערים הנבחרות שלה.

מודל הקמפוס של גוגל נועד לתמוך בעסקים קטנים וליצור רשת גלובלית שתחבר בין חברות סטארט-אפ, קרנות הון סיכון, וכמובן גוגל עצמה. כשבוחנים את מיקומי הערים שגוגל בחרה להשתקע בהן, ניתן לראות בבירור העדפה לכל מה שהוא בינלאומי ודינאמי, ועל כן העיר ברלין, אשר מייצגת יצירתיות ורוח יזמית, הינה הבחירה המושלמת עבורה.

זאת לא תהיה הפעם הראשונה שגוגל משקיעה משאבים בבירת גרמניה.

מזה מספר שנים היא פעילה כשותפה במימון קמפוס הסטארט אפ “Factory Berlin” בשכונת מיטטה שבמרכז העיר. כעת עם הקמפוס החדש שלה, אשר יוקם בקרוייצברג על שטח של 2,400 מ"ר אשר שימש בעבר כתחנת חשמל, ענקית הטכנולוגיה משיקה פרויקט תחת שם המותג שלה עצמה. בניגוד ל-“Factory”, בקמפוס בחדש של גוגל לא יהיו שום חללי עבודה משותפים. במקום זאת, בקמפוס יוקם מרכז הכשרה עבור מייסדי חברות. סדנאות הכשרה וקורסים באיכות גבוהה יאפשרו ליזמים צעירים ליהנות מהמידע הרב שיש למומחים של גוגל להציע. יתרה מזאת, גוגל הציבה לעצמה יעד של הגדלת הגיוון בתוך זירת הסטארט-אפ העולמית. "קמפוס עבור אימהות" ו"מייסדים מעל 50" הן רק שתי דוגמאות מתוך מגוון הסדנאות אשר יהיו זמינות כאן.

מעל לכל היתרונות של הקמפוס החדש, חשוב לזכור כי עצם הבחירה של גוגל בעיר ברלין מדגיש את היותה של העיר הלב הפועם של תרבות הסטארט-אפ של גרמניה.

ולא רק גוגל, אלא גם SAP, חברת התוכנה הגדולה באירופה, משקיעה בברלין. לאחרונה היא פתחה בהאקשר מארקט שבלב שכונת מיטטה את “Data Space” הכוללת את הסטארט אפ "Data Kitchen" אשר מספק הצצה לעבר עתיד הקולינריה העולמית. SAP היא גם היוזמת הבלעדית של תכנית Accelerator המוקדשת למוצרי B2B ול- Internet of Things. החברה, בשיתוף עם חברות סטארט אפ מקומיות, עובדת על פתרונות דיגיטליים עבור לקוחותיה. למפתחי תוכנה ישנה גישה ישירה למערכות של SAP, מה שמבטיח התאמה מושלמת של התוכנות החדשות שלהם למערכות הקיימות.

זאת ועוד, נראה כי בעקבות הברקזיט מעמדה של ברלין כמעצמת היי-טק הולך רק להתעצם בשנים הקרובות. עם עזיבתה של בריטניה את האיחוד האירופי, לונדון עומדת להיות הרבה פחות אטרקטיבית עבור חברות הסטארט אפ הבינלאומיות, וסוכנות הפיתוח של ברלין- Berlin Partner, מתמקדת כבר עכשיו ב"חיזור" אחר חברות הסטארט אפ הצעירות שלה במטרה להעביר אותן לעיר. עם אוכלוסייה של 3.5 מיליון תושבים, תשתיות מצטיינות ומגוון תרבותי עצום, ברלין מציעה חלופה מושלמת ליזמים הבריטים.

פורסם ע''י Ilana valdman  |  0 Comment  |  ב התפתחות וצמיחה, כללי

רובעים חדשים לעיר הנמצאת בצמיחה מתמדת

בתחילת 1990, כשנה לאחר נפילת החומה ואיחוד גרמניה, התחזיות הרבות אשר ניבאו עלייה ניכרת בגידול האוכלוסין בברלין התבדו כולן ונחלו אכזבה קשה ליזמים. גם בשנת 1997, בזמן שבעיר הושלמו בנייתן של 33,000 יחידות דיור חדשות, ההגירה ההמונית של ברלינאים החוצה מהעיר היתה גדולה מאי-פעם. לאור הנסיקה המהירה בקצב גידול אוכלוסיית העיר היום, כ-25 שנים לאחר מכן, אפשר רק לחלום על קצב הבנייה המהיר ההוא ועל כמות הדירות הריקות אשר "חיכו" לדיירים שיבואו לאכלס אותן. הרשויות של עיריית ברלין נוקטות כעת פעולות רבות על מנת להילחם במצוקת הדיור הנוכחית והודיעו לאחרונה על תכניות גרנדיוזיות לבנייה ופיתוח של שכונות חדשות בעיר.

התכנית החדשה- "צמיחת העיר: בנייה למגורים ופיתוח עירוני" שמה לה למטרה בנייה של 12 שכונות עירוניות
חדשות לחלוטין אשר יספקו ביחד 45,000 יחידות מגורים הן בפרברי העיר והן במרכזה. לפי המתכנתים העירוניים האחראים על התכנית, מדובר בשכונות צעירות ומלאות חיים, שאנשים ישמחו לגור ולעבוד בהן. הרשויות שמות דגש מיוחד על סגנון בנייה מגוון, צבעוני ועשיר בצורות אדריכליות חדישות ומקוריות, ואשר יהוו ניגוד חריף לשכונות המשמימות והמונוטוניות של פעם. בנוסף, בשכונות יוקצו שטחים נרחבים עבור פארקים וגינות משחקים, מרכזי קניות תוססים, תשתיות חברתיות וסוציאליות מפותחות וכמו כן בתי-ספר וגני-ילדים.

EUROPACITY 

"יורופה סיטי" אשר קורם עור וגידים בימים אלו ממש מצפון לתחנת הרכבת המרכזית של העיר (Houptbanhof) מהווה ביטוי מובהק לתכניות הנ"ל. מדובר מתחם עסקים ומגורים יוקרתי וגדול במיוחד- פי שבע מגודל פוטסדאמר פלאץ – אשר יורכב מבנייני משרדים רבי-קומות שיוכלו להכיל 10,000 עובדים ובנייני מגורים אשר יכילו 3,000 דירות. בנוסף, המתחם יכלול גם פארקים ושטחים ירוקים רבים וכמו כן טיילת אשר תיבנה לאורך תעלת המים Nordhafen שזורמת במתחם. לצד התעלה ייבנה מתחם המגורים Kunst Campus אשר יציע דירות אקסקלוסיביות בסמיכות לזירת האמנות ותרבות האוונגרד התוססת אשר התפתחה כאן בשכונה מאז תחילת שנות ה-2000. המטרה היא ליצור תמהיל חברתי מאוזן, ועל כן חלק מהדירות יהיו מוגנות תחת חוקי הפיקוח העירוני וחלקן האחר יושכר בשוק הדירות החופשי.

MITTENMANG 

בצד השני של פסי הרכבת, ממול למתחם "יורופה סיטי", נבנה בימים אלו רובע יוקרתי נוסף, בניצוחו של משרד האדריכלות הברלינאי עטור השבחים Sauerbruch Hutton. הרובע החדש אמור להכיל 1,000 יחידות דיור בתוך 23 בניינים מודרניים בני 6 עד 8 קומות כ"א. הבניינים יהיו מסודרים בצורת זיגזג על מנת ליצור שפע של חצרות פנימיות, ומעורבותם של שמונה משרדי אדריכלות שונים בפרויקט מבטיח מראה עשיר ומגוון לשכונה.
בלב השכונה תוקם כיכר מרובעת אשר תהווה מרכז עירוני תוסס עם מגוון של חנויות ומגדל מגורים בן 18 קומות, עם חדר כושר ושירותי קוֹנְסְיֶרְז', אשר יציע 266 דירות-מייקרו מרוהטות בסטנדרטים הגבוהים ביותר. המיקום המרכזי של המתחם, בשילוב עם קשרי התחבורה המעולים באזור, עומדים להפוך את השכונה הזאת לאטרקטיבית במיוחד עבור אנשי עסקים ועבור "ברלינאים של ימי שני-עד שישי".

MICHELANGELOSTRASSE 

בצפון-מזרח פרנצלאור ברג, אחת השכונות היותר נחשקות למגורים בעיר, עתידה להיבנות שכונת מגורים חדשה, אשר תכלול בנוסף ל- 2,700 יחידות המגורים גם בית-ספר, מעון יום לילדים, אולם ספורט, מרכז קניות ומרכז קהילתי. כל אלה ביחד עתידים לספק איכות חיים מרבית ולמשוך לכאן זוגות ומשפחות צעירות. השכונה החדשה מיועדת להיבנות על שטח לא מפותח, אשר תוכנן במקור לאפשר את הארכת הכביש העירוני המהיר. בנייני המגורים החדשים, שבנייתם עתידה להתחיל בשנת 2018, ייבנו לגובה מקסימלי של שש קומות ויספקו גם חצרות גדולות ורחבות-ידיים לטובת הדיירים. הדגש כאן הוא על "דיור ציבורי בתוך רובע אקולוגי-חברתי" לדברי המתכנתים.

LICHTERFELDE-SÜD 

הרובע החדש והגדול מכולם מתפתח כעת בדרום-מערב ברלין, על שטח של כ-100 דונם, אשר שימש במהלך תקופת "המלחמה הקרה" כשטח אימונים צבאי עבור החיילים האמריקאים. 1,900 דירות ועוד 600 בתים פרטיים דו-משפחתיים מתוכננים להיבנות כאן, חלקם במימון פרטי וחלקם בסבסוד המדינה. הרובע עצמו יורכב מ-6 תת-שכונות אינדיווידואליות, כשבמרכז כל אחת מהן תעמוד כיכר עגולה וסביבה בנייני מגורים בני 4 עד 6 קומות ומגדל מגורים אחד בן 12 קומות. בתי ספר, גני ילדים, חנויות, מרפאות, מתקני נופש וספורט ישלימו את הרובע החדש. מה שמייחד את הפרויקט הזה הוא העבודה שרק 40 דונם משטח המתחם ישמשו לבנייה ואילו שאר ה-60 דונם יהפכו לשמורת טבע עירונית אשר תשמש בית עבור מגוון סוסים, צפרדעים, לטאות חול ועטלפים.

פורסם ע''י Ilana valdman  |  0 Comment  |  ב התפתחות וצמיחה, כללי

חמש סיבות לראות את חומת ברלין

לצד החומה הגדולה של סין, המגדל הנטוי של פיזה, וטאואר ברידג 'בלונדון – חומת ברלין מהווה את אחד האתרים ההיסטוריים המפורסמים והחשובים ביותר בעולם. היא נבנתה בזמנים בהם היה נראה כי העולם נמצא על סף השמדה גרעינית, ושינתה בין לילה את פני העיר. ממשלת מזרח גרמניה נקטה צעדים נואשים על מנת לשמור על האוכלוסייה שלה מלברוח לסקטורים המערביים של ברלין המחולקת, וכך נבנה חיץ עשוי בטון באורך של 150 קילומטר סביב "המובלעת הקפיטליסטית של המערב".

כך נוצר למעשה מאין בית סוהר פרדוקסלי, שבו למרבה האירוניה האנשים היחידים שהיו חופשיים היו בעצם אסירים המוקפים בעיגול מבטון. חופשיים לעזוב, חופשיים להצביע למפלגות שונות ומשונות, וחופשיים לכסות את הצד שלהם של החומה המפלצתית בגרפיטי צבעוני
וסיסמאות הקוראות להסרתו.

למרות שרבים מקטעי החומה מוצגים כעת ברחבי העולם – כמו לדוגמה באוניברסיטת פולטון ע"ש וינסטון צ'רצ'יל באנגליה, היכן שהוא נשא את הנאום המפורסם שלו על "מסך הברזל' של סטאלין– בברלין עוד נותרו הרבה חלקים לראות ממנה. אם אתם יודעים איפה לחפש כמובן.
על מנת להקיף ביום אחד את כל המסלול בו עמדה החומה, מומלץ להיעזר באופניים. אם אתם מעדיפים לתור אותה ברגל- קחו לכם יומיים/ שלושה על מנת לעשות את זה בנחת. לאורך כל המסלול ישנו שביל מרוצף ומשולט כך שאין סיכוי לאבד את הדרך.
אם טרם השתכנעתם, אז קיבצנו עבורכם  חמש סיבות נוספות לראות את החומה:

1. בגלל המשמעות והחשיבות ההיסטוריות:

לאחר תבוסת הנאצים במלחמת העולם השנייה, חולקה גרמניה בין בעלות הברית לשני גושים- גוש מזרחי שנשלט ע"י הסובייטים וגוש מערבי שנשלט ע"י האמריקאים, האנגלים והצרפתים. גם העיר ברלין, אף כי ישבה בחלק המזרחי של גרמניה, חולקה בין המעצמות וסימלה עבור העולם את "הגבול האידאולוגי" בין המערב הקפיטליסטי והמזרח המרקסיסטי-לניניסטי. אוכלוסיית ברלין המזרחית סבלה מקשיים כלכליים וממחסור רב ואזרחיה החלו לברוח לחלקו המערבי של העיר.

סה"כ בין השנים 1949 ל-1961ברחו ממנה כשלושה מיליון תושבים (!) עד שממשלת מזרח גרמניה החליטה לשים לזה סוף. במהלך חודש אוגוסט 1961 נבנתה חומת ההפרדה המפלצתית (אשר כללה בין הקירות הפנימיים והחיצוניים שלה גם סדרה של מכשולים שנקראו "רצועת המוות") והפכה את ההפרדה בין שני חלקי העיר למוחשית. החומה הפכה לסמל של כל מה שהיה רע בשיטה הסובייטית- שיטה כוחנית המושתתת על טרור ופחד. מערכת אשר אסרה על אזרחיה את היכולת לעזוב, ובכך בעצם מנעה מהם גם את הבחירה להישאר.

2. בגלל מבצעי הבריחה הגדולים (והמיתות הטראגיות)

בין השנים 1961 ל-1989 הצליחו להימלט מברלין המזרחית, למרות החומה האימתנית, כ-5,000 איש, אך נראה כי מספרם של ההרוגים היה גבוה בהרבה. לאורך נתיב החומה תמצאו שפע של לוחות זיכרון אשר מתעדים את האנשים האלה ואת סיפוריהם.
שיטות הבריחה וההברחה היו שונות ומגוונות וכללו מנהרות, כדורים פורחים, תחפושות, פצצות, מכוניות מרוץ, רכבות, אוטובוסים והרשימה עוד ארוכה. במוזיאון Haus am Checkpoint Charlie מוצג למבקרים אוסף נרחב של פריטים שאנשים נעזרו בהם, כולל ציוד צלילה מאולתר ומכוניות עם תאים נסתרים.
ברחוב Bernauer שליד מאואר פארק נמצא מרכז התיעוד הרשמי של החומה ובו לוחות זיכרון לזכר 139 הקורבנות הידועים של החומה, מאידה סיקמן שהיתה לקורבן הראשון ועד לוינפריד פרוידנברג, שהיה האחרון.

אידה סיקמן התגוררה ברחוב ברנאור בסמיכות לאחותה, אשר התגוררה ברחוב המקביל שבאותה העת כבר היה שייך למערב ברלין. בשעות הבוקר המוקדמות של 13 לאוגוסט 1961 אידה התעוררה לקול רעשי הדחפורים וגילתה כי חומת בטון מפלצתית "צומחת" מול החלון שלה ומפרידה אותה מאחותה. מבלי לחשוב פעמיים היא קפצה מהחלון ונהרגה מיד עם נפילתה. זמן קצר לאחר מכן נהרג מפצעיו הקורבן השני של החומה- גיונטר ליפטין אשר נורה בידי רשויות מזרח גרמניה בעת שניסה לטפס על החומה ולברוח לצד השני.

3. בגלל הגרפיטי

החלק השלם הכי ארוך שנותר מהחומה ממוקם בשכונת פרידריכסהיין, על גדת נהר השפריי, באזור המכונה East Side Gallery. המקום נחשב לגלריית open-air הגדולה והארוכה ביותר בעולם (1.3 ק"מ), עם למעלה מ-100 יצירות גרפיטי אשר צוירו בידי ציירים ואמני גרפיטי ידועים מכל העולם. בין השאר תמצאו כאן את היצירה המפורסמת "נשיקת ברז'נייב / הונקר" של דימיטרי ורובל, את “Test the Best” של בירגיט קינדר המתארת את רכב הטראבן המזרח-גרמני הידוע לשמצה מתרסק לתוך החומה, וכן עבודות רבות של האמן הצרפתי המפורסם תיירי נואר, אשר סיכן את חייו במשך כחמש שנים במהלך שנות ה-80 על מנת לקשט את הצד המערבי של החומה. היצירות הצבעוניות, המצוירות בסגנון כמו-אנימציה שלו, ובהן ראשים עם שפתיים ענקיות, תנינים צהובים ושדות מלאים בארנבים, הפכו לסמל המרדני והשובב של חגיגת החירות, הצבע והאור של המערב בניגוד לעולם האפור והמשעמם של הצד המזרח-קומוניסטי.

ציורי גרפיטי נוספים תוכלו למצוא במאואר פארק שבפרנצלאור ברג. לכאן מגיעים על בסיס כמעט יומיומי אמני גרפיטי חובבנים ומקצועיים כאחד ומציירים ככל העולה על רוחם על פני 30 מטר שנותרו מהחומה אשר עמדה כאן.

4. בגלל שהיא לא תמיד תעמוד שם לנצח

שחיקה טבעית, ונדליזם וג'נטריפיקציה הפכו לאחרונה לאויבים הגדולים של חומת ברלין. השנים הראשונות שלאחר נפילת החומה ואיחוד גרמניה שהגיע בעקבותיה, היוו תקופה של חוסר ודאות עבור הממשלה הפדרלית אשר לא ידעה כיצד, אם בכלל, לשמר את שרידי החומה. מצבת הזיכרון ומרכז התיעוד שברחוב ברנאוואר הוקמו רק כעבור תשע שנים לאחר נפילת החומה- בשנת 1998, כשכל האזור כבר נהרס והחל להיבנות מחדש ע"י יזמים פרטיים. הרשויות נאלצו לקנות מגדל שמירה מחו"ל (דרך אתר eBay ) לדמות את המגדל המקורי וליצור העתק של "רצועת המוות" שעמדה במקום.

"איסט סייד גלרי", אשר החלה את דרכה כיוזמה פרטית להצגת עבודות אמנות, מנוהלת כיום בשיתוף פעולה עם הממשלה. העבודות המוקדמות, אשר נוצרו בשנות ה-90, צובעו מחדש בשנת 2009, אף שחלק מהאמנים המקוריים החליטו להסיר את מעורבותם מהפרויקט או שלא היו זמינים בתקופת השחזור. למרות המאמצים לשמר את החומה ואת הגלריה, המבקרים החלו לכסות את ציורי הגרפיטי עם כתובות נאצה, שמות ותגיות.

זאת ועוד, בשנת 2006 נהרס קטע מהחומה באורך של 400 מטרים על מנת לפנות מקום לבניית האצטדיון O2 (כיום "ארנה מרצדס בנץ") ובשנת 2013 נהרס חלק משמעותי נוסף ב"איסט סייד גלרי" לבניית בניין מגורים יוקרתי, למרות המחאות הרבות של תושבי העיר. אפילו השתתפותו (המוזרה במקצת) של השחקן/ זמר דייויד האסלהוף לא עזרה למנוע את ההריסה.
קשה שלא לראות את האירוניה במצב בו תושבים אשר מחו פעם נגד קיומה של החומה, מוחים כיום על מנת לשמר אותה.

5. כי זה מעולם לא היה קל יותר.

מעולם לא היה קל וזול יותר להגיע לברלין מאשר כיום. טיסות מוזלות של Up ושל Easy Jet נוחתות בברלין מספר פעמיים ביום ואם תשכילו להזמין את הכרטיסים מבעד מועד, תזכו לשלם עליהן מחירים מצחיקים ממש.
בשנים האחרונות הפכה ברלין ליעד פופולרי עבור התיירים בזכות סצנת הבילויים התוססת שלה והמחירים השפויים, אך אל תשכחו כי מדובר בעיר אשר שיחקה את אחד התפקידים המרכזיים בהיסטוריה של המאה הקודמת, החל ממלחמת העולם הראשונה ועד לסוף עידן "המלחמה הקרה". אף סרט דוקומנטרי ואף תצלום מספר היסטוריה לא יוכלו לעשות צדק עם מראה העיניים של החומה המכוערת אשר הפרידה משפחות וחרצה גורלות במשך 28 שנים. לסייר בברלין זה להבין את ההיסטוריה של המאה ה-20.

 

*הכתבה נכתבה בשיתוף עם מדריך הטיולים הפרטיים מת'יו רובינסון מחברת הטיולים Berlin Experiences. לכתבות נוספות והזמנת טיולים פרטיים:

Front Page

פורסם ע''י Ilana valdman  |  0 Comment  |  ב הבירה התרבותית, כללי

!Christmas Time

גרמנים אוהבים מאוד את חג המולד שלהם והם מתחילים לחגוג אותו כבר החל מ-21 לנובמבר, עם מעל ל- 60 שווקי כריסמס אשר צובעים את ברלין באורות החג הנוצצים. אספנו עבורכם רשימה של חמשת השווקים המומלצים והייחודיים מכולם. שיהיה חג שמח! או כמו שאומרים בגרמניה: Frohe Weihnachten !

 Weihnachts Zauber Gendarmenmarkt- המפואר והמפורסם מכולם

"מאובטח" בקצותיו על ידי המגדלים המפוארים של הכנסייה הצרפתית והכנסייה הגרמנית של כיכר ג'נדרמרקט ושל בניין Konzerthaus היפהפה, זהו שוק הכריסמס הכי מפורסם בעיר, ובצדק.
למרות שרוב הדוכנים נמצאים באוויר הפתוח, בבקתות עץ קסומות המציעות הכל מהכל- החל מיין חם מתובל
(גלוויין) ועד לתכשיטים ודברי עור, תמצאו כאן גם מתחם מקורה אשר מציע לצד עבודות אמנות שונות גם מפלט חמים מהכפור הברלינאי.

בנוסף, תוכלו ליהנות כאן מהופעות בידור ומוסיקה מהנות מאוד אשר מתרחשות על הבמה הממוקמת על מדרגות אולם הקונצרטים.
השוק לא מאוד גדול, יחסית לשווקים האחרים בעיר, והוא הופך לעמוס מאוד בשעות הערב. הכניסה למתחם הינה בתשלום של יורו אחד למבוגר (הילדים נכנסים בחינם) ולאורך השוק ישנן ארבע כניסות נפרדות. הטיפ שלנו הוא, שבמידה והגעתם לאחת הכניסות ולפניכם תור ארוך, תנסו את אחת משלושת הכניסות האחרות- ייתכן שיהיה לכם יותר מזל שם.

ואם אתם רוצים ליהנות מהנוף הפנורמי של הכיכר, וגם לשרוף כמה קלוריות על הדרך, אתם מוזמנים לטפס את 284 המדרגות ולהגיע לנקודת התצפית הממוקמת על גג הכנסייה הצרפתית. (הכניסה לגג היא בתשלום של 3 יורו למבוגר, ויורו אחד לילד).
אגב, זהו שוק חג המולד היחיד בעיר אשר נשאר פעיל גם בראש השנה האזרחית החדשה, עם מופע זיקוקים מרהיב בחצות.
תחנת הרכבת הקרובה לשוק היא Stadtmitte (U2/U6) והוא פתוח כל יום מ-11 בבוקר ועד 22 בערב.
http://www.gendarmenmarktberlin.de/wp/?lang=en

Berliner Weihnachtszeit am Roten Rathaus – אטרקציות לילדים

ממוקם בין Rotes Rathaus (בית העירייה האדום) לבין כנסיית מריה (Marienkirche), את השוק הזה קל לזהות מרחוק בזכות הגלגל הענק בגובה 50 מטר אשר ניצב במרכזו ואשר מציע, לאמיצים שביניכם, נוף עוצר נשימה של העיר כולה. בשוק הזה תמצאו מעבר לדוכני הנקניקיות, הממתקים, וקישוטי חג המולד הרגילים, גם משטח החלקה על קרח בגודל מרשים של 600 מ"ר, אשר מקיף את מזרקת נפטון המפורסמת של הכיכר. אין צורך להביא מחליקים מהבית- ניתן להשכיר אותם במקום תמורת 4 יורו בלבד. בנוסף לכל אלה, הילדים מוזמנים לקפוץ על הרכבת מיניאטורית אשר תיקח אותם למסע קסום דרך יער מאגדות המכוסה שלג מלאכותי.
השוק ממוקם בקרבה לאלכסנדרפלאץ כך שניתן להגיע אליו בקלות מכל מקום בעיר. הוא פתוח באמצע השבוע בין 12 ל-22 ובסופי שבוע מ-11 עד 22.
http://www.berlinerweihnachtszeit.de/

Lucia Weihnachtsmarkt in der Kulturbrauerei- חג מולד ברוח סקנדינבית

אל תפספסו את השוק הייחודי הזה, הקרוי על שמה של אלת האור הנורדית לוסיה, שאת הפסטיבל לכבודה חוגגים בכל מדינות סקנדינביה בכל שנה ב-13 לדצמבר. בין כותלי Kulturbrauerei ההיסטורי של שכונת פרנצלאואר ברג, במתחם אשר שימש בעברו כמבשלת בירה עצומת ממדים, מחכים לכם 40 דוכנים המציעים פינוקים משבדיה, דנמרק ופינלנד. אם אתם במצב רוח הרפתקני, ולא צריכים לנהוג את הדרך הביתה, מומלץ להתנסות בטעימות של סוגי היין החם השונים אשר מציעות כל אחת מהמדינות הנורדיות. מי יודע, אולי עד סוף הערב תצליחו להבדיל בין Glögg (משקה שקדים שבדי עם רום וברנדי) לבין Glögi (יין חם פיני בתוספת צימוקים וגרידת תפוזים)? ואם מסע הטעימות הזה לא יחמם אתכם מספיק, אז מעילי הפרווה אשר חוממו מראש לכבוד אורחי השוק, וישיבה סביב תנורי העצים המהבילים, יעשו את העבודה.

התחנה הכי קרובה לשוק הינה Eberswalderstrasse (U2/Tram M1/M10/M12) והוא פתוח כל יום באמצע השבוע החל מהשעה 15 עד 22 ובסוף שבוע מהשעה 13 עד 22.
http://www.lucia-weihnachtsmarkt.de/

Charlottenburg Palace- נוסטלגיה ומסורת

האטרקציה המרכזית של השוק הזה היא כמובן תפאורת הרקע המרהיבה שלה בדמות ארמון שרלוטנבורג המפואר, המהווה את פסגת אדריכלות הבארוק בגרמניה של סוף המאה ה-17. עם כ- 250 דוכנים, השוק מציע למבקריו מגוון רחב של עבודות יד, יחד עם מבחר מרשים של אופציות קולינריות מסורתיות, וכל זה באווירה נוסטלגית המתובלת בריח של ערמונים קלויים ולחם ג'ינג'ר הנאפה במקום במיטב המסורת הגרמנית. "יער החורף" הממוקם מול בית החממה הסמוך מציע למבקרים הקטנטנים של השוק מתקני שעשועים נוסטלגיים, כגון קרוסלה ורכבת-פסים קטנה.

תחנת הרכבת הקרובה הינה Westend (S41/S42/S45/S46) וכמו כן תחנת הרכבת התחתית Richard-Wagner-Platz (U7). בימי שני עד רביעי השוק פועל בין השעות 14 ל-22 ובימי שישי עד ראשון החל מ-12 עד 22.
http://www.wvdsc.de/

Spandau Christmas Market- הגדול מכולם

בכל שנה החל מ-23 לנובמבר ועד לחג המולד עצמו, הופך כל המרכז ההיסטורי של מחוז שפנדאו למה שנחשב לשוק חג המולד הגדול ביותר של ברלין. מאות דוכנים נפתחים לאורך הסמטאות של השכונה, כאשר מרכז ההתרחשות קורה סביב הכנסייה הגותית ע"ש ניקולאי הקדוש. בנוסף למבחר העצום של הדוכנים, תמצאו כאן גם מגוון רב של מוסיקאים ואמני-רחוב הלבושים בסגנון תקופתי של ימי-ביניים אשר יבדרו אתכם במיטב המסורת הגרמנית.
למרות שהשוק ממוקם בחלק המערבי של העיר, מחוץ למרכז ברלין, ניתן להגיע אליו בקלות הן בעזרת קו הרכבת S5 העוצר בתחנה של Berlin-Spandau והן ע"י קו הרכבת התחתית של U7. השוק פועל בימי ראשון עד רביעי משעה 11 עד 20 ובימי שישי ושבת עד 22.
http://www.partner-fuer-spandau.de/Weihnachtsmarkt-2016_956_0.html

ותודה רבה למדריך הטיולים מת'יו רובינסון מחברת הסיורים המאורגנים Berlin Experience אשר יצא אל הקור ועזר לאסוף עבורנו את המידע עבור הכתבה!

לפוסטים נוספים של מת'יו על ברלין כנסו ל :

Front Page

 

פורסם ע''י Ilana valdman  |  0 Comment  |  ב הבירה התרבותית, חיי הלילה בברלין, כללי

האוניברסיטאות של ברלין מתקרבות בצעדי ענק לאליטה הגלובלית

לאוניברסיטאות והמכללות של ברלין יש פרופיל בינלאומי ותיק ומבוסס היטב והן נחשבות לאבן שואבת עבור התלמידים המצטיינים מכל רחבי העולם. למען הדיוק- אחד מכל חמישה סטודנטים הרשומים באוניברסיטאות הממלכתיות של ברלין מגיע מרקע בינלאומי. בנוסף, בניגוד לאוניברסיטאות המפורסמות כגון אוקספורד או הרווארד, כאן בבירת גרמניה הלימודים הינם בחינם והסטודנטים מכל מקום זוכים לחינוך מעולה שלא עולה להם
כמעט כלום. זאת ועוד, האוניברסיטאות והמכללות של ברלין מציעות לסטודנטים תכניות חילופי סטודנטים ממדרגה ראשונה. אוניברסיטת Humboldt לבדה, הנחשבת לגדולה ביותר בעיר, מקיימת תכניות חילופין עם יותר מ -400 אוניברסיטאות-שותפות בכל רחבי העולם. הודות לתכניות Erasmus plus ו-Erasmus Mundus מספר גדול של סטודנטים בינלאומיים יכולים ללמוד באחת האוניברסיטאות של ברלין. כבר בשנת 1810 אוניברסיטת הומבולדט השיקה את העיקרון פורץ הדרך של אחדות המחקר וההוראה והפכה בכך לחלוצה בתחום. מאז ועד היום כבר למעלה מ -40 חתני פרס נובל עולמיים, ביניהם אלברט איינשטיין, מקס פלאנק פריץ הבר, למדו וערכו את מחקריהם באוניברסיטאות של ברלין.

מוניטין מעולה

העובדה שברלין היא מקום מצוין ללמוד בו משתקפת גם דרך המוניטין המעולה של האוניברסיטאות והמכללות של העיר. בכל שנה מדרג המגזין הלונדוני המשפיע Times Higher Education, המתמחה בחדשות העולם האקדמי, את מאה האוניברסיטאות הטובות בעולם. בדירוג האחרון הגיעה אוניברסיטת הומבולדט למקום ה-49 המרשים והאוניברסיטה החופשית (FU) למקום ה-72 המכובד. הדירוג אומד לא רק את איכות ההוראה והמחקר אלא גם את המוניטין הבינלאומי של המוסד ואת התדירות בה פרסומים של האוניברסיטה מצוטטים ברחבי העולם. לכך מתווספים גם הפרסים הקבועים מהמגזר הציבורי. יחד עם האוניברסיטה הטכנית (TU), לברלין יש שלוש אוניברסיטאות גדולות המציעות קונספטים חדשניים בתחומי החינוך והמחקר אשר זוכות באופן קבוע בשלל פרסי הצטיינות על תכניות הלימוד הטובות בגרמניה. בנוסף לכל אלה, מגוון תכניות הלימוד רחבות -ההיקף המוצעות ע"י המכללות הפרטיות מבטיחות שאכן כל תלמיד ותלמיד ימצא את מבוקשו בברלין.

חיי לילה סוערים

ובעוד האוניברסיטאות האליטיסטיות כגון אוקספורד וקיימברידג' ידועות באווירה המיושנת והמשעממת בתוך העיירות הקטנות ו"המנומנמות" שלהן, רוב האוניברסיטאות והמכללות בברלין ממוקמות באזורים מרכזיים בעיר, ומציעות לסטודנטים שלה חיי לילה סוערים מחוץ לכותלי בית הספר. לאחר סיום עוד יום לימודים ארוך, הסטודנטים יכולים לבחור האם לפגוש חברים בבר Klunkerkranich הגג של נויקלן-ארקדן, לרקוד על גדות נהר השפרה במועדון Club der Visionäre או ללכת לאחת מאין-ספור ההופעות המתקיימות ברחבי העיר בכל לילה.

פורסם ע''י Ilana valdman  |  0 Comment  |  ב התפתחות וצמיחה, כללי

אתרי ספא מפנקים מסביב לברלין

מחוז ברנדנבורג המקיף את ברלין גדוש בשמורות טבע, השופעות יערות ואגמים, ומהווה אטרקציה למטיילים מכל אירופה במהלך חודשי הקיץ החמים. וכשהטמפרטורות מתחילות לרדת, מה יכול להיות יותר אידיאלי מאשר לקפוץ לאחד ממגוון אתרי הספא המפנקים הנמצאים כאן, המציעים את השילוב המושלם של הרפיה מוחלטת, בריאות ונופים עוצרי נשימה של "שוויץ הקטנה" של גרמניה? אספנו עבורכם רשימה של כמה מהמקומות היותר מומלצים לבקר בהם:

סאונה ושחייה ב- Fontane Therme

חולמים לצאת מסאונה מהבילה ולקפוץ ישירות לתוך מי אגם קרירים ומרעננים? באתר הנופש של "מארק ברנדרבורג", שבעיירה Neuruppin הנמצאת במרחק של כשעה נסיעה מברלין, תוכלו לעשות בדיוק את זה. הספא Fontane Therme ממוקם ישירות על גדת אגם רופינר, ונחשב לאחד ממקומות הספא הצפים הגדולים בגרמניה.

החלונות הגדולים של הספא עשויים זכוכית ומשקיפים על האגם הפסטוראלי. בפנים תמצאו שלוש בריכות ספא הניזונות ממי המעיין Fontane Quelle. המקום מציע גם מתחם של "סאונה ביו" קרירה ולחה , סאונה פינית, וכמו כן חדר אדים רגיל וחדר אדי צמחיים. למבקרים שרוצים להפוך את הביקור לסוף שבוע מרגיע, המלון הצמוד מציע 121 חדרים ותשע סוויטות. המלון והספא מחוברים ביניהם באמצעות שביל עשוי זכוכית.
http://www.resort-mark-brandenburg.de/start/

כיבוי מנועים מוחלט ב- Spreewald

יער Spreewald, אשר הוגדר כשמורה ביוספרית ע"י אונסק"ו ב-1991, הוא יעד תיירותי מומלץ לאוהבי הטבע ואם אתם רוצים להתחמם בסאונה אחרי שיט לאורך נתיבי המים הצרים שלו, Spreewald Therme עשוי להיות בדיוק המקום בשבילכם. המים העשירים במינרלים מגיעים ישר מהאדמה, וניתן לשאוף את האדים שלהם בתוך חביות עץ גדולות. ישנו מתחם סאונה עם חדר אדים וחדר כושר המציע פעילות גופנית מונעת. המלון הצמוד מזמין את האורחים להפוך את הביקור לחופשת ספא מלאה. את רשימת טיפולי היופי כאן ניתן לקרוא כמו תפריט קולינרי של מסעדה, עם טיפולים מעוררי תיאבון כגון טיפול באצות וטיפול בשמן פשתן.
https://www.spreewald-therme.de/

קטן אך יפה: חווית Spreewald לאוהבי העיצוב

מלון הבוטיק Strandhaus שבעיירת Lübben הציורית, מציע למבקריו 20 חדרי מלון וסוויטות בעיצוב מודרני וייחודי, עם המון מוטיבים של עץ שמוסיפים למקום אווירה נעימה וחמימה. מתחם הספא של המלון מציע סאונה עם נוף פנורמי, מקלחות עיסוי וחדר מרגוע. בין הטיפולים המפנקים כאן, ניתן להזמין עיסוי ראש ועיסוי באבנים חמות. המסעדה הצמודה למלון מציעה לסועדים לשבת ממש על שפת המים וליהנות מהנוף הייחודי של האגם.
http://www.strandhaus-spreewald.de/Hotel_Strandhaus.html

לשאוף אדים של מלח הימליה ב- BAD SAAROW

מתחם הספא Bad Saarow, הממוקם לחופי אגם Scharmützelsee דרום-מערבית לברלין, נודע כמקום מפגש עבור הכוכבים הנוצצים של סצנת הקולנוע והאמנות של גרמניה עוד בתקופת שנות ה-20 העליזות. מלחמת העולם השנייה שמה קץ לתקופה זו ורק בשנת 1998 המקום שוקם והחזיר לעצמו שם של כבוד כאחד ממתחמי הספא הגדולים בגרמניה, עם בוץ ומים תרמו- מינרלים. המקום מציע בריכות אולימפיות מקורות וחיצוניות מרשימות, עם מים מינרלים הניזונים ממעיין Catharinenquelle. מתחם הסאונה מציע סאונה פינית וחדרי אדים שונים, כגון חדר אדי-צמחים וחדר אדי-שלג. בנוסף תמצאו כאן את חדר "נווה-מדבר המלח" הייחודי, בו ניתן לשאוף אדי מלח של הימלאיה בטמפרטורה של 22 מעלות ובשילוב עם לחות גבוהה.
http://www.hotel-badsaarow.eu/index.html

מקומות לינה ליד אגם ה- Scharmützelsee

אם ברצונכם לבלות יותר מיום אחד במרחצאות התרמיות של Bad Saarow, מומלץ להזמין חדר במלון A-ROSA Scharmützelsee. המקום מציע מתחם ספא משלו, המשתרע על פני 4200 מטרים רבועים. אורחי המלון, כמו גם מבקרים מבחוץ, מוזמנים להירגע בבריכת ההרפיה עם מוסיקה המתנגנת מתחת למים, בריכות שחייה שונות, ואזור סאונה עם אדים של מגוון חליטות צמחים. כמו כן ניתן להזמין כאן גם מגוון של עיסויים וטיפולי יופי.

מקום לינה מומלץ נוסף, וכמעט סודי שרק מעטים יודעים עליו, הוא Villa Contessa- מלון עטור פרסים ממדרגה ראשונה, המכיל שמונה חדרים בלבד. גם כאן ישנו ספא קטן עם אמבט אדים וג'קוזי, ממנו נשקף הנוף של האגם והגינות הירוקות והמוצלות, השייכות למלון.

ואם אתם מחפשים אווירה כפרית ורומנטית, אז במרחק קילומטרים בודדים משם נמצא מלון Landhaus Alte Eichen. גם כאן תמצאו ספא המציע עיסויים, אמבטיות טיפוליות וטיפולי פנים לנשים וגברים כאחד.

https://www.a-rosa-resorts.de /
https://villa-contessa.de/
http://www.landhaus-alte-eichen.de/de/wellness.html

לחיות כמו אדון האחוזה

האדריכל והמלונאי וולטר ברונה פתח בשנת 2008 את מתחם Gut Klostermühle, אשר נבנה במקור ע"י הנזירים הנוצרים במאה ה-18 כתחנת מים אזורית. במתחם הפסטוראלי הזה, אשר נמצא 18 ק"מ בלבד מהגבול הפולני, נבנה מלון, שתי מסעדות, חוות סוסים, אולם תיאטרון ומתחם ספא עם בריכות מקורות וחיצוניות, מגוון סאונות וחדרי אדים ואמבטיות מינרליות. שישה מטפלים יפנקו אתכם בשלל טיפולים רפואיים קונבנציונליים ואלטרנטיביים. במתחם ישנו גם חדר כושר המציע שיעורי תנועה.

http://www.gut-klostermuehle.com/home

הפסקת ספא באמצע העיר
כמובן שלא חייבים לצאת מגבולות ברלין על מנת ליהנות מחופשת ספא מרגיעה. מלונות רבים בעיר פותחים את דלתות מתחמי הספא שלהם למבקרים מבחוץ. מלון אבעת הכוכבים Centrovital לדוגמה, הפך כבר ממזמן לשם ידוע בתחום מלונות הכנסים והספא. למלון חדר כושר, מתחם ספא ומרכז אירוודה צמודים, והוא ממוקם ליד אגם שפנדאו, במבנים אשר שימשו בעבר כמבשלת הבירה של מותג Schultheis. מבקרי-יום יכולים ליהנות מהנוף הברלינאי מבעד לחלונות המלון Hyatt בפוטסדמר פלאץ, לשחות בבריכה אשר שימשה בעבר ככספת הבנק במלון de Rome, או לחוות את "ספא בוטיק הטוב בעולם", שהוא ספא ONO במלון מנדלה- רק תבחרו איך בא לכם להתפנק.

פורסם ע''י Ilana valdman  |  0 Comment  |  ב כללי, להתפנק בברלין

ברלין ממשיכה להתפתח בקצב מדהים ואף אחד לא יעצור אותה!

ברלין מתפתחת בקצב מדהים. בין אם מדובר בשיפוץ המתוכנן של שדה טמפלהוף, האבולוציה של אי מוזיאונים או בנייתה של Europacity סביב תחנת הרכבת המרכזית- אין גבול לתכניות השאפתניות של הסנאט הברלינאי.
ומי שלא ראה את האזור סביב Bahnhof Zoo במשך השנים האחרונות, כמעט לא יזהה את המקום. עם פיתוח הפרויקטים החדשים של Upper West ו- Zoofenster, קו הרקיע של מערב ברלין קיבל 2 תוספות משמעותיות חדשות המושכות את העין. אבל העתיד צופן תכניות אף יותר מרשימות, לפחות על פי חזונו של אנדראס גייזל, הסנטור לענייני בנייה ופיתוח עירוני של ברלין, אשר חשף זה עתה תכניות אב חדשות עבור City West. גם לאמנים של ברלין יש סיבה טובה לשמוח עכשיו, כשחלק מהתכניות האלה כוללות גם הרבה חללים חדשים עבורם.

דירות מגורים במקום גלגל ענק

רבי-קומות חדשים עתידים להחליף את בנייני המשרדים משנות ה-50 סביב Fasanenstrasse. גורד שחקים בגובה 80 מ' מתוכנן להיבנות היכן שעומד היום Telekom-Haus הריק בכיכר ארנסט-רויטר-פלאץ. הבניין החדש יהיה זהה בגובהו ל"בית טלפונקן" הנמצא ישירות ממול, שחלקים ממנו נמצאים בשימוש של האוניברסיטה הטכנית. זאת ועוד, במגרש הפתוח שליד שדרת Hertzallee, היכן שממוקם הקמפוס הראשי של האוניברסיטה, במקום שתוכנן לעמוד בו הגלגל הענק של ברלין, הוחלט לבנות רובע מגורים חדש, אשר יכלול 400 דירות, בנייני משרדים ומלון עסקים. אך גולת הכותרת הפוטנציאלית הבאה נמצאת על השטח שבין תחנת הרכבת של Zoo Bahnhof לבין גן החיות עצמו- בכיכר Hardenbergplatz המשמשת כיום כתחנת אוטובוסים. כרגע בעירייה מתנהל ויכוח האם לבנות מעליה גורד שחקים נוסף או להרוס את התחנה כליל. גם תחנת הרכבת של Zoologischer Garten עומדת לעבור מודרניזציה ולשחזר את מעמדה כתחנה המרכזית של העיר לרכבות בינעירוניות – סימן נוסף של ההתחדשות המתמשכת של מערב העיר.

יותר אמנות ותרבות במרכז העיר

פלוריאן שמידט, נציג האמנים בסנאט העירוני, מחזיק גם הוא בתוכניות שאפתניות. תכנית האב שלו חוזה 2,000 חללים חדשים לאומנים עד שנת 2020 במרכז ברלין. אזור של Südstern בקרויצברג כבר סומן כמרכז חדש עבור חללי עבודה לאמנים וכך גם Haus der Statistik שבצפון אלכסנדרפלאץ. אך המקום "החם" ביותר לבתי-מלאכה ליצירתיות והשראה יהיה כנראה האזור של טמפלהוף, ממש על גדות תעלת המים של Teltow. 25,000 מטרים רבועים של מפעל השוקולד ההיסטורי Sarotti עומדים לעבור טרנספורמציה ולשמש חלל עבור חברות עסקים שמתמקדות ביצירתיות וחדשנות, תערוכות אמנות ובמות עבור הופעות מוסיקליות ומיצגי אמנות. זהו עתיד ורוד מאוד עבור עשר אלף האמנים המתגוררים ופועלים כיום בברלין, ואשר הפכו את העיר הזאת למרכז בינלאומי תוסס לאמנות ותרבות מודרנית.

פורסם ע''י Ilana valdman  |  0 Comment  |  ב התפתחות וצמיחה, כללי

צאו החוצה!

לברלין יש הרבה מה להציע בכל עונות השנה, אך אין ספק כי הקיץ מוציא ממנה את המיטב. אספנו עבורכם כמה רעיונות לבילויים בחוץ . כתבה שנייה בנושא:

הקרנות קולנוע באוויר הפתוח- Open air Cinemas

עונת הצגות הקולנוע באוויר הפתוח ( (Open air Cinemas) של ברלין פועלת ממאי ועד ספטמבר, ומציעה מבחר גדול ועשיר הן של הסרטים המוקרנים והן של המקומות המארחים את ההקרנות הנ"ל: מסרטים קלאסיים בשחור-לבן, סרטי פולחן וקולנוע דוקומנטארי ועד לשוברי קופות הוליוודיים מהתקופה האחרונה; על מסכי ענק
בפארקים, בגינות בירה, במקומות היסטוריים מובחרים או ככה סתם בלב העיר; על שמיכות, ספסלי פיקניק או כיסאות פלסטיק – כל אחד ימצא כאן את מבוקשו. בין המקומות הפופולאריים ביותר ניתן למנות את Freiluftkino בפארק הגדול של פרידריכסהיין, את Künstlerhaus הממוקם בגינה האחורית של בית Bethanien המרשים כשלעצמו בלב שכונת קרויצברג, ואת Sommerkino המפורסם בקולטורפורום שליד פוטסדאמר פלאץ. מרבית הסרטים מוצגים בשפתם המקורים, עם כתוביות לגרמנית.
http://www.freiluftkino-berlin.de/english.php
http://www.freiluftkino-kreuzberg.de
https://www.yorck.de/kinos/sommerkino-kulturforum

ואם אתם מעדיפים הצגות תיאטרון דווקא, אז האמפיתיאטרון של Monbijoupark הוא המקום בשבילכם. ממוקם על גדת נהר השפרה הישר ממול לאי המוזיאונים שבמיטטה, התיאטרון הזה מעלה במהלך עונת הקיץ את מיטב ההצגות שלהם באוויר הפתוח והשנה תוכלו לצפות כאן בין השאר במחזות המבדרים "נשות וינדזור העליזות" של שייקספיר ו"השותפים לאשמה" של גתה. ההצגות בגרמנית עם כתוביות לאנגלית. בסיום ההצגה הקהל מוזמן לעבור למועדון Strandbar Mitte הממוקם בסמיכות וליהנות מקוקטיילים וריקודי טנגו, סלסה וסווינג עד אור הבוקר.
http://www.monbijou-theater.de/

טיולי אופניים

עבור אוהבי הפעילות הגופנית, ברלין מציעה את השילוב המושלם של בריאות וטבע עם שפע של מסלולי אופניים במקומות ירוקים ופסטורליים. אחד המסלולים המומלצים ביותר עובר מסביב לאגם Müggelsee בדרום-מזרח ברלין, אשר נחשב לאגם הכי גדול בעיר. המסלול לוקח אתכם בדרכים מיוערות מסביב ל-7.4 קמ"ר של האגם, ולווילות היפהפיות המקיפות אותו. המסעדה הצפה SpreeArche יכולה להוות נקודה טובה למנוחת צהריים ואזור תעלות המים של Neu Venedig (אשר לא נקרא לחינם "הוונציה החדשה") יכול להיות מסלול אידיאלי לפדל דרכו בחזרה למרכז העיר.
http://www.spreearche.de/

תוואי מומלץ נוסף לרכיבת אופניים עובר מסביב ל"אי הטווסים" (Pfaueninsel) בעיר פוטסדאם, הממוקמת דרום-מערבית לברלין. המסלול הזה עובר לאורך נהר האוול ואגם ואנזה היפהפה, על פני הווילות המפורסמות של המחוז ודרך ביתו של הצייר הגרמני הנודע מקס ליברמן, אשר משמש כמוזיאון למאות מציוריו האימפרסיוניסטים. מעבורת תיקח אתכם אל האי עצמו, שם תוכלו ליהנות מנוף עוצר נשימה של הנהרות המקיפים אותו, של הארמונות הציוריים, הגנים, המזרקות ופינות החמד הפזורות לאורך האי. ובל לא נשכח את הטווסים עצמם, שהאי קרוי על שמם, המסתובבים כאן חופשי באין מפריע.
http://www.berlin.de/sehenswuerdigkeiten/3561384-3558930-pfaueninsel.html

אגמים

האגמים של ברלין מציעים בנוסף לשחייה ורביצה בשמש גם מגוון רב של פעילויות ספורט ימי מהנות- אפשר להשכיר עם חברים סירת פדלים בטרפטו פארק או ליד Plötzensee, לגלוש עם גלשן רוח על אגם Wannsee, לשוט עם קיאק במורד אחת מאין-ספור התעלות הזורמות כאן או לקחת לסיבוב סירת משוטים מגינת הבירה של Café am Neuen See.

בין האגמים הפופולריים בעיר ניתן למנות את Plötzensee שבשכונת וודינג, המתגאה ברצועת חוף חולי ארוכה ורחבת יריעה, עם הרבה שטחים פתוחים ומיקום מרכזי; את אגם Krumme Lanke בשכונת צלנדורף, המספק פינות חמד חבויות בין העצים ואווירה שלווה וקסומה לברוח אליה מהמולת העיר; ואת האגם הגדול של Tegeler See בצפון העיר, אשר דורש אומנם נסיעה של כשעה ממרכז העיר אך בתמורה לכך יקבל את פניכם עם מים צלולים, חול צהוב, מגלשות מים ומגרשי כדורעף. מדובר בחוף מוסדר, עם שירותים ומקלחות ולכן הכניסה אליו עולה 5 יורו. ואם אתם במצב רוח הרפתקני אז ניתן להשכיר במקום סירת מפרשים ולהפליג לאחד משבעת האיים הקטנים הפזורים לאורך האגם, או לצאת לטיול רגלי ביער Tegeler הסמוך. מומלץ בחום!

פעילויות רוויות אדרנלין

ברלין מציעה שפע של פעילויות שטח מאתגרות אשר מבטיחות להזניק לכם את האדרנלין, כאשר טיפוס לגובה היא אחת המומלצות שבהן. בפארק Jungfernheide למשל, הנחשב לשני בגודלו בעיר, האמיצים שביניכם מוזמנים לטפס על כל אחד מבין 13 המסלולים התלויים על החבלים בין צמרות העצים במתחם Waldhochseilgarten. המקום אפילו מציע גינת בירה משלו, להתאושש בה לאחר הטיפוס המאומץ. גם מתחם Kletterwald Wuhlheide שבדרום-מזרח העיר מציע מעל 80 סוגי טיפוס שונים על העצים באמצע יער קסום. ומי שמעוניין להשתעשע במיקום מרכזי יותר, מוזמן להגיע ל- MountMitte שליד מוזיאון הטבע של ברלין. מדובר בהר חבלים בגובה של 16 מטר(!) מעל הקרקע המציע בנוסף ל- 90 מכשולים על פני 6 מסלולים שונים, גם צניחה מגובה של 13 מטר ונדנדה שניתן להתנדנד עליה בגובה של 8 מטר מעל האדמה.
http://www.waldhochseilgarten-jungfernheide.de/
http://www.kletterwald-wuhlheide.de/
http://www.beachberlin.de/mountmitte/info/webcam.html

יעד פופולארי נוסף לפעילות חוץ, המשלבת אדרנלין עם מסורת ותיקה וניחוח מלכותי, הינו Hoppegarten המארח בכל שנה תחרויות של מרוצי סוסים בין החודשים מרץ לאוקטובר. זהו ההיפודרום הגדול והחשוב ביותר בגרמניה, הנמצא ממש מחוץ לברלין, בדרום-מערב העיר, והוא מארח מגוון רב של תחרויות מרוץ ברמה בינלאומית. בין אם אתם מהמרים רציניים ואנליטיים או חובבנים הבוחרים את הסוס שלהם לפי השם המרשים ביותר, אתם בטוח תרגישו את האדרנלין עולה כשתראו את הסוסים דוהרים על המסלול. ההיפודרום מעוצב בהשראת רויאל אסקוט הבריטי ומשרה אוירה אצילית הן בזכות הסוסים האלגנטיים והן בזכות המלבושים הראוותניים של חלק מהמבקרים (והמבקרות בעיקר), אשר נראים כאילו יצאו הרגע מסרט תקופתי על אנגליה הוויקטוריאנית.
http://www.hoppegarten.com/index.html

פורסם ע''י Ilana valdman  |  0 Comment  |  ב כללי, להתפנק בברלין